Z odprtjem mozaika se tako predstavlja pet mladih, še neuveljavljenih ustvarjalk, ki so se udeležile 4. mednarodnega festivala študentske forme vive Metamorfoze zgodovinskega spomina. Mozaik so ustvarile Meta Zupančič, Janja Rudolf, Urša Vodopivec, Gaja Möderndorfer in Tanja Kovačič. Z mozaikom so se predstavili tudi udeleženci lanskega festivala, katerih izdelek je na ogled v avli Televizije Slovenije. Vendar so se mozaika v radijski avli ustvarjalke lotile na drugačen način, saj ne pokriva celotne stene, ampak se posamezni fragmenti združujejo v neko pripoved.
Letos pet različnih delovišč
Na festivalu je bilo mogoče ustvarjati v petih različnih delavnicah: v Novi Gorici so ustvarjali s terakoto pod vodstvom Mojce Smerdu, v Izoli so pod vodstvom Draga Vita Rozmana ustvarjali s kamnom, v Ljubljani pa se je bilo mogoče udeležiti delavnice na temo urbanih prostorskih intervencij, ki jo je vodila Rene Rusjan, oblikovanja mozaika, nad katerim je bedel Boštjan Potokar, ter delavnice o teoriji in analizi pod mentorstvom Sergeja Kapusa. Razstava, na kateri si bo mogoče ogledati vsa dela, ki so nastala na petih deloviščih, bo svoj prostor našla v parku Tivoli, njeno odprtje pa bo 1. avgusta ob 19.00.
Festival, ki se ga je letos udeležilo 21 umetnikov in ki so ga obarvali z idejo zgodovinskega spomina, je težil k raziskovanju sodobnih umetniških idej v odnosu do tradicionalnega kiparskega materiala ter k raziskovanju kiparstva v kontekstu javnega prostora in medsebojnega vplivanja. Prav tako so želeli opozoriti na sodobne umetniške izraze mladega ustvarjalca, ki v umetniški razvoj vnaša svežino in inovativnost.
Prvi festival leta 2003
Prvič je festival v organizaciji Študentske organizacije v Ljubljani, Masovna - Zavodom neinstitucionalne kulture - ter Društva študentov Akademije za likovno umetnost iz Ljubljane stekel leta 2003. Od takrat vsako leto širi svoje meje, za novost pa so organizatorji poskrbeli tudi letos, tokrat z novim deloviščem Teorija in analiza ter sklopom predavanj, ki so bila namenjena tudi širši javnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje