Gre za osmo postavitev iz Arteast 2000+ (največ razstavnih predmetov je iz te zbirke, nekaj pa so si jih tudi izposodili), z njo pa razlagajo zbirko in muzej kot orodji za vzdrževanje utopične zavesti.
Po besedah direktorica Moderne galerije in MSUM Zdenke Badovinac, ki je razstavo zasnovala s sokustosinjo Bojano Piškur, želi razstava redefinirati pojem utopije in razmisliti, kako lahko muzej in umetnost vzdržujeta utopično zavest kot nekaj, kar je pomembno v smislu ustvarjalnosti in zamišljanja boljšega sveta. Muzej, ki sledi svojemu poslanstvu, se po njenih besedah ukvarja s stvarmi, ki presegajo dnevni diktat pridobitništva ter samega sebe ponuja kot utopistični prostor.
Utopična zavest ni pri vseh muzejih prisotna v enaki meri in na enak način, temveč je po besedah Badovinčeve odvisna od konkretnih družbenih razmer. Na razstavi se ukvarjajo s posebnostjo utopij v vzhodnoevropski umetnosti, ki pretežno deluje v nizkoproračunskih pogojih.
V svetu harmoničnih drugačnosti
Zbirka Arteast 2000+ govori o razliki med kulturo in umetnostjo ter o tem, da ima vzhodnoevropska umetnost več skupnega s sočasno umetnostjo tujih kultur kot z obrambo domačih čistih tradicij. V času, ko se nekatere države nekdanjega socializma obdajajo z bodečo žico, da bi obvarovale krščanski svet in svojo kulturo, treba poudariti bolj kot kdaj koli doslej. V času, ko se pred nami lomi utopija sveta harmoničnih drugačnosti, je treba o drugosti misliti kot o nečem nepomirljivem.
Z razstavo se, kot je pojasnila Badovinčeva, prav tako sprašujejo, kakšen model muzeja ustreza pretežno slabim delovnim razmeram umetnikov in institucij v postsocialističnem svetu in interesu, ki daje drugosti prednost pred identiteto, produkciji znanja pred nedvoumnimi kulturnimi trofejami, nastajanju pred institucionalizacijo.
Utopistični koncept trajnostnega muzej
Postavitev ponuja v odgovor utopistični koncept trajnostnega muzeja, ki gradi na svojem lastnem znanju in ki se vedno znova bogati s tem, kar hrani. To pomeni, da vedno znova predeluje svoje zbirke in arhive ter na podlagi tega ustvarja presežke ter se povezuje z lokalnimi skupnostmi v dialog. S tem podaja predloge, kako lahko delujejo tudi druge družbene strukture, kako se je mogoče izogniti pridobitniški logiki in vzpostaviti suveren dialog z globalnim svetom.
Poleg del iz zbirke Arteast 2000+ je predstavljenih tudi nekaj del iz z nacionalne zbirke Moderne galerije, nekaj pa so jih za to priložnost posodili tudi posamezni umetniki in zagrebški Muzej sodobne umetnosti. Razstava Nizkoproračunske utopije bo odprta do 11. septembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje