"Romunija prihaja v Evropsko unijo z vso svojo preteklostjo," je na torkovi novinarski konferenci povedal veleposlanik Romunije na Dunaju Andrei Corbea-Hoisie. "Po letu 1990 nismo postali povsem novi ljudje, nismo prišli iz kakšnega vakuuma." Cilj razstave je, prek umetnosti pokazati specifične značilnosti, ki romunski komunizem ločujejo od podobnih ureditev v drugih državah.
Dunajčani naj bi se s pomočjo razstave bolj živo zavedeli radikalnosti sistema in "primitivizma, ki je uničil romunsko družbo."
Resničnost proti realizmu
Pod skupnim naslovom Realizem versus realnost so razstavljene ne le umetnine iz obravnavanega obdobja, temveč tudi predmeti iz vsakdanjika, ki bodo prikazani v sklopu instalacij. Tako je, denimo, omara z akti tajne službe Securitate postavljena nasproti nepopolnega drevesa življenja, ki simbolizira sorodnike, ki so "morali izginiti", kot je pojasnila kuratorka razstave Ioana Popescu.
Spomini nimajo samo osebne vrednosti
Popescujeva je še povedala, da je bilo zelo težko nabrati dovolj "vsakdanjih" predmetov za razstavo, saj Romuni takih stvari niso nikoli hranili. Ravno ti pa so bili najpomembnejši; razstava se namreč naslanja na osebne spomine in izkušnje ljudi, ki so v stalinizmu živeli. Podobe skrajne revščine in strahu se tako nenehno prepletajo s "prijaznejšimi" spomini na pionirske prisege otrok, na javne parade in ljudske običaje. Razstavo je pripravil Romunski inštitut za kulturo na Dunaju v sodelovanju z etnološkim muzejem romunskih kmetov v Bukarešti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje