V novomeškem Dolenjskem muzeju so odprli razstavo predmetov, povezanih s pitjem, s poudarkom na arheoloških predmetih. Razstava je povezana s praznovanjem martinovega in značilnostjo pokrajine, obenem vključuje vsa področja muzejskega delovanja in vse kustodiate, je povedal direktor Dolenjskega muzeja Zdenko Picelj.
Pivsko posodje skozi čas
Po Picljevih besedah pri razstavi prvič sodelujejo vsi kustodiati Dolenjskega muzeja. Ker je poseben poudarek namenjen arheološkim predmetom, je vlogo nosilca projekta prevzel arheološki oddelek. Delovni naslov razstave Pivsko posodje skozi čas so po starogrškem napisu na rimski stekleni čaši, ki so jo izbrali za nosilni predmet razstave, spremenili v napitnico Na mnoga leta!. Gre za prevod grškega napisa KAI IC WPAC z antične steklene čaše iz 4. stoletja našega štetja, odkrite v Bršljinu v predmestju Novega mesta, je pojasnil Picelj.
Kot je v katalogu razstave zapisala arheologinja Dolenjskega muzeja Petra Stipančić, skupna tematika razstave predstavlja pivsko posodje in njegovo uporabo ob različnih priložnostih ter tudi likovne upodobitve posodja in fotografije. Ob arheološkem gradivu, časovno umeščenem v čas od starejše železne dobe prek mlajše železne dobe do antičnega obdobja, je predstavljeno časovno mlajše, a po njeni sodbi nič manj povedno posodje drugih kustodiatov.
Izbor arheološkega gradiva predstavljajo prestižni in izstopajoči predmeti, kot so bronast trinožnik, bronasto cedilo, grški posodici, bronasta situla, steklena čaša z vbrušeno napitnico, keramični pivski škorenjček, keltska posoda kantharos, ki so jo verjetno uporabljali za mešanje vina, in še nekaj keramičnega posodja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje