Kar štiri od prvih šestih najbolj obiskanih začasnih postavitvah (pri sestavljanju lestvice se upošteva povprečni dnevni obisk razstave) v letu 2006 so bile v Tokiu, razstave na prvih 50 mestih pa si je skupaj ogledalo več kot 15 milijonov ljubiteljev umetnosti.
Hokusaja ni prekosil nihče
Razstave v Tokiu so na vrhu lestvice že tretje leto zapored - na prvem mestu je postavitev del umetnikov iz Eda, kot se je včasih imenoval Tokio, predvsem del Ita Jakučuja, ki si jo je v tokijskem Nacionalnem muzeju vsak dan ogledalo 6.446 ljudi. Isti muzej je bil na prvem mestu tudi lani, ko je Japonce obsedal njihov najljubši umetnik Kacušika Hokusaj - razstavo Hokusajevih del si je leta 2005 ogledalo 9.436 obiskovalcev.
Japonci lani za domače umetnike
Druga najbolj obiskana razstava lanskega leta je bila v tokijskem Nacionalnem muzeju moderne umetnost - dela Leonarda Cuguharuja Foujite, ki je na začetku 20. stoletja odšel v Pariz in "zmešal" japonsko tehniko in zahodnjaši modernizem, so privabila 6.324 ljudi dnevno. Odgovor, zakaj razstave v Tokiu "pokličejo" toliko ljudi, je verjetno bolj zapleten, a prva misel se ponuja sama od sebe - japonska prestolnica ima 12 milijonov prebivalcev, še 23 milijonov pa jih živi v urbanizirani okolici. Na tretjem mestu lestvice najbolj uspešnih razstav je razstava del štirih avstrijskih umetnikov, Klimta, Kokschke, Moserja in Schieleja, v obnovljeni pariški Grand Palais.
Goya, van Gogh in Gaugin tudi za veliko Slovencev
Razočarani so Britanci - edina razstava na njihovih tleh, ki se je znašla na lestvici, je na 45. mestu razstava del Vasilija Kandinskega v londonski galeriji Tate Modern. V naši bližini sta bili dve razstavi, ki si ju je ogledalo tudi precej Slovencev - v muzeju Santa Giulia v Brescii v Italiji sta si iz oči v oči zrla dva, ki sta v resnici težko našla skupni jezik, Vincent van Gogh in Paul Gaugin, dunajski Umetnostno-zgodovinski muzej pa je pripravil odmevno razstavo del Francisca Goye.
Nekaterih velikih ni na seznamu
Seznam 50 najbolj obiskanih razstav lanskega leta sicer ni dokončen, saj večina nemških muzejev še ni poslala podatkov o obisku, nekateri muzeji, med njimi je tudi Van Goghov muzej v Amsterdamu, pa ne ločujejo obiskovalcev, ki so si ogledali stalno in začasne postavitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje