Foto:
Foto:
Diskretni šarm miru
Avtorja na Dunaju sodelujeta z desetimi fotografijami. Foto: Jakše - Jeršič
Fotografija Algisa Griskeviciusa
Algis Griskevicius iz Litve je s fotoaparatom odšel v Černobil. Foto: Fotografova spletna stran

Družba Henkel CEE za Srednjo in Vzhodno Evropo je letos nagrado (Henkel Art Award) namenila ustvarjalcu s področja fotografije, najbolj pa je žirijo prepričala mlada fotografinja s Češke Sona Goldova. Med petimi nominiranci zanjo sta bila tudi slovenska fotografa Barbara Jakše Jeršič in Stane Jeršič, ki sta sodelovala s fotografijami iz serije Diskretni šarm miru - Fragmenti časa in prostora.

Konkurenti slovenskima fotografoma
Poleg nagrajenke in slovenskih fotografov so se za nagrado, vredno 4.000 evrov, potegovali še Algis Griskevicius iz Litve, Anatol Kliashchuk iz Belorusije in Lucia Nimcova s Slovaške. Nominiranci so se morali do finala prebiti skozi dva kroga kvalifikacij, in sicer je nacionalne kandidate najprej predlagalo 28 sodelujočih držav, med prispelimi 370 predlogi pa je pet nominirancev - in zmagovalca - izbrala mednarodna žirija.

Slovenci predlagali šest avtorjev

Preberite si tudi blog Barbare Jakše Jeršič.
Jakše Jeršičevo in Jeršiča so predlagali člani slovenske komisije fotograf Dragiša Modrinjak, urednica revije Fotografija Meta Krese, kustos ljubljanske Moderne galerije Igor Španjol in predstavnica družbe Henkel Slovenija Mateja Toplak, predsedoval jim je fotograf Bogomir Čerin. Ob fotografih, ki se jima je uspelo uvrstiti v finale, so predlagali še Boštjana Puclja, Marjana Mutiča, Matijo Brumna in Petra Koštruna.

Navdihnilo ju je nakupovalno središče
Barbara Jakše Jeršič in Stane Jeršič sta serijo fotografij, s katerimi tekmujeta na Dunaju, ustvarjala od leta 2003, ko ju je navdihnilo eno izmed ljubljanskih nakupovalnih središč. Podobe miru sta s fotografskim objektivom lovila tudi po drugih mestih, avtorica pa je med vsemi še posebej poudarila fotografijo, posneto junija 2005 v Sarajevu, kjer sta po popolnoma prazni železniški postaji tavala le majhen deček in njegov oče.

Letos na vrsti fotografi
Dunajska družba podeljuje nagrade za umetnost od leta 2002, vendar pa so priznanja namenjena vsako leto drugi kategoriji; ob fotografijah kolobarijo še risbe in oblikovalska dela. Henkel bo posebno nagrado podelil tudi najobetavnejšemu mlademu umetniku, ki sodeluje v programu izmenjave umetnikov iniciative KulturKontakt Austria, letos prvič pa bo za posebne umetniške dosežke nagradila tudi mladega avstrijskega fotografa. Ob priznanju bo dobitnik prejel še 1.500 evrov in razstavo v avstrijski prestolnici.