Žicar je narejen v glavnem iz odpadne računalniške opreme. Foto: RTV SLO
Žicar je narejen v glavnem iz odpadne računalniške opreme. Foto: RTV SLO
Sašo Sedlaček
Nagrajenega umetnika po vrnitvi z Japonske čaka samostojna razstava, jeseni pa pot v New York. Foto: RTV SLO

Odločitev mednarodne žirije, da Sedlačka nagradi za njegovega robota Žicarja, ki "žica" denar, so razglasili v petek zvečer v ljubljanski galeriji P74. Sedlačkov robot za socialno ogrožene je narejen iz rabljene računalniške opreme in nekaj drugih rabljenih delov.

Avtor pojasnjuje, da Žicar vstopa v socialno marginaliziranim nedosegljiva okolja, kjer se zadržujejo premožnejši. Ti lažje simpatizirajo z marginaliziranimi, če je med njimi tehnološki vmesnik, v tem primeru Žicar.

Sedlaček prepoznava resničnost okoli sebe
Član žirije, Tihomir Milovac iz Muzeja sodobne umetnosti v Zagrebu, je povedal, da je žirija, poleg Milovca so bili v njej še Zdenka Badovinac, Lise Nelleman, Urška Jurman in Franc Pur, prepoznala Sedlačkovo zanimanje za družbeno stvarnost. Umetnik prepoznava in odpira težave, ki pestijo svet, je dodal Milovac.

32-letni Sašo Sedlaček na podelitev ni mogel priti, saj je na delovni štipendiji na Japonskem, ko pa se bo vrnil v Slovenijo, ga kot nagrajenca čaka samostojna razstava, jeseni pa bo kot gostujoči umetnik šest tednov preživel v New Yorku. V galeriji P74 pa je sicer na ogled razstava štirih finalistov - Lade Cerar, tandema Nike Oblak in Primoža Novaka, Aleksandre Vajd in nagrajenega Saša Sedlačka.

Žirija išče inovativnost
Nagrado skupine OHO v več državah podeljujeta dve ameriški inštituciji, Foundation for Civil Society in Trust for Mutual Understanding iz New Yorka, z njo pa skušata pomagati umetnikom iz srednje Evrope. Na Češkem nagrado podeljujejo že 16 let, v Sloveniji pa so jo letos podelili prvič. Nagrada se sicer od države do države nekoliko razlikuje, pri umetnikih pa žirija poleg kvalitete išče predvsem inovativnost.