Dela Finske umetnice so bila med drugim na ogled v Londonu in Avstraliji. Foto: National Gallery of Victoria
Dela Finske umetnice so bila med drugim na ogled v Londonu in Avstraliji. Foto: National Gallery of Victoria
Delo Eije-Liise Ahtila
Ahtilova največkrat pripoveduje o čustvih. Foto: Tate Gallery
Delo Eije-Liise Ahtila
Nagrada artes mundis je vredna 40.000 funtov.

46-letno umetnico, ki deluje v Helsinkih, so v Cardiffu nagradili zaradi prefinjenosti njenega umetniškega jezika, v katerem namesto Finke pripovedujejo zvoki, glasovi in glasba, iz katerih sestavlja filmske, fotografske in videoinštalacije. Kritiki so posebej pohvalili objektivnost dokumentarista, ki jo uspe združiti z domišljijskimi podobami psihologa. Za dela, ki jih je ustvarila v zadnjih petih letih, so ji na bienalu vizualnih umetnosti izročili nagrado, vredno 40.000 funtov.

Nagrado si želijo v 60 državah
Za nagrado je bilo nominiranih šest umetnikov, ki so jih organizatorji izbrali izmed kandidatov iz 60 držav. Tem nagrada pomeni priložnost, da prispevajo svoj glas v kulturnih razpravah, sodelujejo v dejavnostih in svoja dela s področja sodobne vizualne umetnosti predstavijo večjemu krogu občinstva, poleg tega pa je nagrada ena največjih na svetu. Turnerjeva nagrada z daljšo tradicijo je na primer vredna 15.000 funtov manj.

Cardiff na svetovnem kulturnem zemljevidu
V sklad nagrade artes mundi prispeva 34 različnih sponzorjev in waleška vlada, saj je podelitev tako pomembne nagrade priložnost, da se tudi Cardiff in Wales uvrstita na svetovni kulturni zemljevid. Dela nominirancev tudi popestrijo kulturno ponudbo mesta, saj so na ogled v sedmih galerijah v Cardiffu. Zamudniki si jih lahko ogledajo še do 7 maja.

O človeških prilikah in neprilikah ...
V eni od njih lahko presodijo tudi, ali se strinjajo z besedami, s katerimi je žirija pod vodstvom Gerarda Mosquere opisala dela letošnje zmagovalke. "Impresionirani smo bili nad prefinjenostjo njenega umetniškega jezika, kako je razvila in razširila naše izkušnje videoumetnosti v povezavi z umetniškim filmom in kako se njena izbira tematike globoko, a zelo osebno povezuje s temo nagrade artes mundi - temo o človeških prilikah," je njeno delo opisal predsednik žirije.

Tiskovna predstavnica nagrade je filme Eije-Liise Ahtila opisala kot človeške drame. Podrobnosti vsakdanjega življenja, nadnaravne dejavnosti in dokazi o stanju človekove zavesti se vizualno prenesejo v dela, ki jih podkrepijo kinematografski in televizijski učinki medijev, ki jih uporablja.