Ladja norcev je veliko nagrado likovnega Ex-tempora prinesla Ireni Brunec Tebi. Foto: Obalne galerije Piran
Ladja norcev je veliko nagrado likovnega Ex-tempora prinesla Ireni Brunec Tebi. Foto: Obalne galerije Piran
Delo Bojana Križanec
Najboljše izvirno delo v keramiki je ustvarila Bojana Križanec. Foto: Obalne galerije Piran
Ustvarjanje na Obali
Ex-tempore je na Obali trajal od 28. avgusta do 8. septembra. Foto: Obalne galerije Piran
Delo Sanje Stani
Lani je veliko nagrado Ex-tempora keramike prejela Sanja Stani. Foto: Obalne galerije Piran

Branko Franceschi, Mirko Juteršek, Andrej Medved, Sabrina Zannier in Anton Biloslav so presojali likovne izdelke, nastale na Ex-temporu, ter veliko nagrado za sliko Ladja norcev podelili Ireni Brunec Tebi. Dubravka Urban, Graziano Pompili, Miljanka Simšič in Tatjana Sirk pa so ocenili, da je najboljše delo iz keramike ustvaril Luigi Bertolini.

Najboljše z Ex-tempora keramike
Bertolini je žirijo prepričal, saj je ustvaril "delo, ki predstavlja vrhunskega mojstra lončarstva ter povratek k izvornemu pojmovanju uporabne keramike. Z moderno tehnologijo in oksidnim barvanjem gline pri visoki temperaturi dosega dovršeno skladnost forme in oblike". Njegovo delo je bilo najboljše v konkurenci 61 oddanih del, od katerih jih je v Studiu Galeriji Gasspar zdaj na ogled 34.

Med njimi bosta več pozornosti prav gotovo deležni deli Trenutek Dance Žbontar in Skodelice za morsko peno, ki jih je ustvarila Marija Rudolf; avtoricama je žirija podelila častni priznanji. Evolucija pa je Bojani Križanec prinesla nagrado za najbolj izvirno delo, ki vključuje samostojno razstavo v Galeriji Hermana Pečariča. Zadovoljna sta lahko tudi Boris Roce in Ana Cajnko, katerih deli sta dobili odkupno nagrado.

Kastelčevi samostojna razstava
Med likovnimi deli pa je žirija odkupno nagrado podelila Klavdiji Marušič, odkupno nagrado za akvarel pa Zvezdani Marguš Prohaska. Med 275 oddanimi deli in njihovimi avtorji je žirija še posebej poudarila tudi delo Barbare Kastelec, ki si je za najboljše delo mladega avtorja, starega do 35 let, dobila samostojno razstavo v Galeriji Hermana Pečariča, svojo izbiro Irene Brunec Tebi pa je utemeljila s komentarjem, da je "avtorici uspelo z ironičnim jezikom v svojem delu razviti ostro kritiko sistema umetnosti. Vpela ga je v aktualno dogajanje politično-socialnih divergenc, pri čemer kompozicijska struktura zgovorno usmerja tok naracije v različne smeri branja".

Pomagajte si s transfuzijo
Razglasitev najboljših je popestril nastop Plesnega teatra Igen Studia za ples Celje, na različnih lokacijah v Piranu pa je bilo mogoče spremljati tudi predstavitev projekta Video transfuzija, ki so ga ustvarili študenti ljubljanske Akademije za likovno umetnost. Tovrstni projekt so Obalne galerije, ki Ex-tempora organizirajo, pripravile prvič, medtem ko je že tradicionalno razglasitev najboljših pospremilo tudi slavnostno odprtje razstav Ex-tempora 2006. Dela so na ogled v Mestni galeriji, križnem hodniku Minoritskega samostana, Studiu Galeriji Gasspar v Piranu in v Galeriji Hermana Pečariča v Piranu.

Za nagrade sedem milijonov
Najradovednejši navdušenci nad vizualno umetnostjo pa so si lahko dela, ki so bila v konkurenci za nagrade, na Tartinijevem trgu ogledujejo že čez dan. V skladu za nagrade letošnjege Ex-tempora je bilo sedem milijonov. Največji kos pogače, 350.000 tolarjev, je šel dobitniku velike nagrade likovnega Ex-tempora, 200.000 tolarjev pa je prejel avtor dela, ki je osvojilo keramični grand prix. Številna dela, nastala na Ex-temporu, dobijo že na Obali tudi svoje nove lastnike; po navadi jih odkupi okoli 40 podjetij.