Jantarni nakit iz železne dobe. Foto: RTV Slo
Jantarni nakit iz železne dobe. Foto: RTV Slo
Ogrlice iz jantarja in stekla so bile vrhunec ustvarjalnosti železnodobnega človeka.
Naši predniki so radi z nakitom popestrili svoja oblačila. Foto: RTV Slo

Razstava Steklo in jantar Novega mesta predstavlja estetska merila prebivalcev slovenskega ozemlja v 1. tisočletju pred našim štetjem. Ti so svoja oblačila popestrili s steklenimi jagodami, pri vsakdanjih opravilih pa so si pomagali z različnimi steklenimi predmeti.



Nad steklom navdušeni pradavni Dolenjci
Umetnost izdelovanja steklenih izdelkov je na Dolenjskem očitno cvetela, saj so arheologi na tem območju izkopali veliko več steklenih izdelkov kot na nahajališčih iz istega časovnega obdobja drugod po Evropi. Kljub temu se arheologi razveselijo najdbe prav vsake steklene posode, saj lahko doslej najdene preštejemo na prste ene roke.

Domače ali uvoženo?
Čeprav se je v dolenjski zemlji skrivalo veliko stekla, si arheologi vseeno niso enotni, ali so steklene izdelke izdelali domačini ali pa so v naše kraje prispeli po trgovskih poteh. Zaradi množice predmetov in kremenčevega peska, ki je surovina za izdelavo stekla in ki ga na Dolenjskem najdemo v velikih količinah, strokovnjaki zaenkrat domnevajo, da je teza o domači proizvodnji stekla bolj verjetna od teze o uvozu.

Iskanje zadnjega dokaza
Da pa bi domnevo lahko z gotovostjo potrdili, morajo najti še ostanke naprav, s katerimi bi bilo možno steklo proizvesti. To je torej naslednja v vrsti nalog dolenjskih arheologov.

V Idriji si lahko ogledate tudi izdelke iz jantarja, ki se pri nas pojavi v 12. stoletju pred našim štetjem. Iz jantarja, ki je v Slovenijo prišel iz dežel ob Baltiku, je človek železne dobe izdeloval preproste jantarne ogrlice.

Zahtevnejše oblikovanje jantarja
Tako kot nad steklom so bili Dolenjci navdušeni tudi nad jantarjem Tudi tega je bilo pod dolenjsko zemljo zakopanega zelo veliko. Izpostaviti velja štiri zanimive jantarne jagode, oblikovane v obliko ptičjih glavic in še dve, ki posnemata ovnovo glavo.

Največji dosežek ustvarjalnosti in izvirnosti človeka železne dobe so ogrlice, ki na različne načine kombinirajo steklene in jantarne jagode različnih oblik in barvnih odtenkov.