Katero šalo bi povedali vi? Foto: www.oblak-novak.org
Katero šalo bi povedali vi? Foto: www.oblak-novak.org
Smeh sprošča in ima številne pozitivne učinke, opominjata avtorja razstave. Foto: www.oblak-novak.org

Razstava je v Likovnem salonu Celje na ogled v okviru projekta Odprti termin. Sestavljena je iz dveh delov, in sicer iz videodel, v katerih ljudje pripovedujejo šale, značilne za njihovo okolje, in iz diapozitivov, na katerih se ljudje smejijo pri laughter (smejalni) jogi.

Šale razkrivajo družbene razmere
Naslov inštalacije je angleška definicija smeha, humorja pa sta se avtorja lotila, ker je dober kazalnik stanja v družbi. Prav prek za neko okolje tipičnih šal se namreč izpostavljajo stereotipi in klišeji, ki ponujajo vpogled v družbeni in politični kontekst okolja. Pripovedovalci šal prihajajo iz Londona, Rima, Tel Aviva, Sarajeva in Okajame.

Vzrok in posledica ...
Razstava predstavlja dve nasprotujoči si stanji - pripovedovanje šal in smeh, ki ga lahko šale zbudijo. Diapozitivi nasmejanih ljudi pa niso bili posneti ob poslušanju šal, ampak med seansami smejalne joge. Ta vrsta joge je po svetu znana od 90. let 20. stoletja, od prve, ustanovljene v Indiji, pa so se hitro razširile po vsem svetu. Znano je namreč, da je smeh zdrav, saj pospešuje dihanje, delovanje krvnega obtoka, dovod kisika v kri, zmanjšuje delovanje s stresom povezanih hormonov v možganih in aktivira imnuski sistem, pomemben pa je tudi kot sprostitev.

Smejali so se že v Beogradu
V celjsko galerijo sta ustvarjalca nasmejano razstavo pripeljala prek razpisa, ki omogoča predstavitev v Likovnem salonu posameznim umetnikom, kustosom, umetniškim in kuratorskim kolektivom. Samostojno je bila sicer razstava letos marca in aprila že na ogled v galeriji Remont v Beogradu.

Nika Oblak in Primož Novak sta svoja dela ob beograjski samostojni razstavi predstavila tudi na več skupinskih razstavah. Letos so si njune stvaritve lahko ogledali v centru Georgesa Pompidouja v Parizu, na festivalu Exit v Novem Sadu, na mednarodnem filmskem in videofestivalu MONA v Detroitu in v galeriji Miklova hiša v Ribnici.