Foto:
Foto:
Jaslice iz papirja so se na Slovenskem uveljavile v 19. stoletju.

Avtor razstave, direktor veronske arene in Mednarodnega betlehemskega muzeja jaslic Alfredo Troisi, je zbral okrog 180 eksponatov iz 25 držav Evropske unije, nekaj primerkov pa je tudi iz Hrvaške. Slovenska jasličarska umetnost je predstavljena s 15 eksponati, med katerimi so tudi papirnate jaslice in omarične jaslice iz časa Ilirskih provinc. Jaslice iz gline, lesa, mavca in tkanine različnih velikosti, razstavljene pod naslovom Rojstvo družine, bodo na ogled vse do 13. februarja.

Jaslice za več strpnosti
Namen razstave je prispevati k miru in strpnosti med narodi, promovirati sobivanje ter spomniti na pomen družine doma in povsod po svetu. Ogledati si bo mogoče primerke, posebej značilne za določena območja Evrope in čas. Najmanjši primerki so veliki le nekaj centimentrov, medtem ko nekatere figure v višino dosežejo tudi več kot meter.

Razvoj od meščanstva do danes
Pri izboru primerkov, ki naj bi zastopali slovensko jasličarstvo, so bili posebej pozorni na materiale, iz katerih so jaslice narejene, poleg tega pa so želeli predstaviti tudi razvoj jasličarstva pri nas in prikazati umetniško interpretacijo sodobnosti. Tako so med jaslicami iz Slovenije razstavljene tudi jaslice iz Kamne Gorice, kjer je v 19. stoletju obstajala posebna šola jasličarstva, iz Škofje Loke pa prihajajo tipične meščanske jaslice, ki so jih izdelovale redovnice.

Pester spremljevalni program
Kot je na predstavitvi razstave opozoril Troisi, želijo z razstavo spodbuditi razprave o prihodnosti družine in sorodnih temah. O njih bodo na okroglih mizah razpravljali veleposlaniki iz držav, ki so zastopane na razstavi, v okviru katere pripravljajo tudi ustvarjalne delavnice za otroke, glasbene nastope, koncerte, razlage ikon rojstva in predstavitve nastanka in zgodovine jaslic. Več o jaslicah bo mogoče izvedeti tudi iz posebnega kataloga Rojstvo družine, prireditelji pa pripravljajo tudi dokumentarni film o povezavi med sveto in današnjo družino.