V muzeju Zeughaus unter den Linden v Berlinu so namreč odprli stalno razstavo Deutsche Geschichte in Bildern und Zeugnissen (Nemška zgodovina v slikah in dokumentih), ki skuša prek okoli 8.000 eksponatov kar najbolj izčrpno prikazati, kaj se je zadnjih 2.000 let godilo na ozemlju, ki so ga poselili predniki današnjih Nemcev.
Muzej ne bo temelj novega nacionalizmaOblikovanje razstave so že od same pobude za celovito muzejsko predstavitev nemške zgodovine, ki jo je sredi osemdesetih podal tedanji kancler Zvezne republike Nemčije Helmut Kohl, spremljale burne razprave. Povod zanje je bila seveda nič kaj častitljiva polpretekla zgodovina nemškega naroda. Posebej levo usmerjeni intelektualci so svarili, da bi lahko muzej nemške zgodovine postal nekakšno 'svetišče' reakcionarjev, ki si prizadevajo spet ustoličiti Blut und Boden ideologijo in Nemcem spet vzbuditi željo po oblikovanju 'veličastne' nemške države, ki bi gospodarila ne le nad Srednjo, ampak kar nad celotno Evropo.
A v Nemškem zgodovinskem muzeju (Deutsches historisches Museum) zatrjujejo – v svojem slavnostnem govoru ob odprtju razstave pa jim je pritegnila tudi nemška kanclerka Angela Merkel -, da je postavitev 'očiščena ideologije'. Na približno 7.500 kvadratnih metrih v dveh nadstropjih baročne palače, ki jo najdemo v bližini Brandenburških vrat, naj bi bila tako predstavljena zgolj dejstva. Ta naj si vsak obiskovalec razloži po svoje in si tako napiše svojo zgodovino nemškega naroda.
Srečni trenutki nemške zgodovine
Kljub svarilom pred morebitnim spodbujanjem vznika novega vala nemškega nacionalizma pa razstava vendar sporoča tudi to, da mora vsak narod biti ponosen na svojo zgodovino. Postavitev tako opozarja, da je mogoče v 2.000-letnem razvoju nemškega naroda najti tudi 'srečne' trenutke, ko sta bila svoboda in težnja po enotnosti naroda postavljena na piedestal. V muzeju so tako med drugim še posebej poudarili revolucionarno leto 1848, ko so si Nemci začeli dejavno prizadevati za ustanovitev enotne nemške države.
Kot eno izmed odlik razstave velja poudariti to, da postavitev ni zasnovana preozko; ne prinaša le predstavitve nemške zgodovine, ampak se ozira tudi onkraj meja in opazuje razvoj dogodkov v drugih državah stare celine. Razstavni predmeti so tako opremljeni z besedilom, ki pojasni tudi vpetost predstavljenega dogodka v širšem evropskem političnem in kulturnem prostoru.
Steklena dopolnitev baročne palače
Ko smo že omenili baročno palačo, v kateri najdemo nemški zgodovinski muzej, moramo dodati še nekaj pojasnil. Palača namreč že dve leti ni več povsem baročna. Za občasne razstave, ki bodo dopolnjevale stalno postavitev, je ob muzeju zrasel prizidek z okoli 2.700 kvadratnimi metri razstavnih površin. Kitajsko-ameriški arhitekt I. M. Pei, ki mu pravijo tudi 'mojster obvladovanja svetolobe', je postavil stekleni prizidek. Dinamična arhitektura, katere najbolj prepoznavni element je spiralni stekleni stolp, je Peiju prinesla tudi nemško arhitekturno nagrado Deutscher Natur-Schein Preis za leto 2005.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje