Na razstavi predstavljajo grobišče, ki je staro več kot 5.000 let, odkrili pa so ga pri arheoloških zaščitnih izkopavanjih na avtocestnem odseku Vučja vas-Beltinci. Razstava prinaša zgodbo o duhovnem življenju, o načinu in obliki pokopavanja umrlih.
Kustosinja Irena Šavel je prek razstave poskusila rekonstruirati duhovno življenje bakrenodobnega človeka. Ideja za razstavo je vzbuditi pozornost in obuditi pradaven spomin, saj imaginarnega sveta prazgodovinskih kultur po mnenju Šavlove še vedno ne moremo povsem dojeti.
Iskanje odgovorov na vprašanja
Z obujanjem pradavnega spomina lahko posredujemo vedenje in odgovarjamo na vprašanja, ki se nam zastavljajo. Ta so, na primer kakšno je bilo duhovno življenje in verovanje, povezano s smrtjo, kaj nam pove obred sežiganja in istočasen pokop živali s človekom, kaj nam pove obred luknjanja žar, kaj nam povedo majhne čaše v bližini grobov, zakaj je na grobišču več kot polovica otroških grobov, kakšne bolezni so imeli ti ljudje, v kakšni starosti so umirali.
V grobišču, ki so ga strokovnjaki označili za multikulturno arheološko najdišče - gre za največje grobišče kulturne skupine z brazdastim vrezom v srednjeevropskem prostoru - so našli 177 grobov.
Večina žar poškodovanih zaradi obdelovanja
Arheologom je grobišče uspelo izkopati v celoti, vendar pa je bila večina žar zaradi obdelovanja njiv poškodovana. Nekatere žare so okrašene s plastičnim razčlenjenim rebrom, gumbastimi izboklinami, barbutinskim premazom ali pa navadnim in brazdastim vrezom, kjer prevladujejo geometrijski motivi. Med odkritja pa sodi tudi več manjših skodelic in zajemalk.
Pokojnike so žgali na grmadi ter v žaro, ki so ji preluknjali dno in jo položili v majhno jamo, nasuli njihove ostanke. Od 13 proučenih ostankov je bilo 57 otroških, drugi so pripadali moškim in ženskam s povprečno starostjo okrog 30 let. Na kosteh so bile opazne patološke spremembe, sledovi osteoporoze in osteoartritisa, populacija z grobišča pa je bila tudi precej podhranjena.
Ob razstavi, ki bo na ogled do februarja, so v Pokrajinskem muzeju v Murski Soboti pripravili tudi katalog in film.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje