V Galeriji Kresija so pripravili razstavo Urbanistično načrtovanje Ljubljane v 20. stoletju, ki postavlja na ogled prostorske načrte Ljubljane od potresa leta 1895 dalje; vrata razstave so se že odprla. V sklopu konference Odprt javni prostor pa so v Jakopičevi galeriji odprli tudi razstavo Načrti za ureditev javnega prostora.
Po potresu leta 1895 je takratna mestna uprava naročila prve prostorske načrte Ljubljane, ker so na ta način želeli nadzorovati popotresno obnovo in razvoj mesta. Te načrte so organizatorje razstave v Kresiji razdelili na na dolgoročne in izvedbene načrte ter vizije. Dolgoročni načrti so uradni dokumenti, predpisani s področnimi zakoni in potrjeni v mestnem svetu. Izvedbeni načrti pa so sestavni del občinskih odlokov, prav tako potrjenih v mestnem svetu, na osnovi katerih so se izvajala in se še izvajajo konkretna upravna dejanja.
V razstavni sklop vizij pa sodijo avtorska dela, ki so nastala kot natečajni predlogi, akademska razmišljanja v oporo temu ali onemu političnemu programu in študijske naloge, izdelali pa so jih nekateri najvidnejši slovenski arhitekti. Razstava v Kresiji bo na ogled do 30. aprila.
Odprt javni prostor
Razstava Načrti za ureditev javnega prostora je začela mednarodno konferenco s tematiko Odprt javni prostor, ki je po besedah organizatorjev v času slovenskega predsedovanja EU-ju eden večjih mednarodnih dogodkov s področja prostorskega načrtovanja. Razstava bo prikazovala primere pozitivnih praks in posebnosti urejanja javnih površin, ki se pojavljajo v slovenskem prostoru, kot so izkušnje, uspehi, težave in predlogi na področju urejanja javnih zelenih površin. V Jakopičevi galeriji bodo v četrtek in petek v sklopu konference potekala predavanja, razprave in okrogla miza.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje