Nemcem zares ne zmanjka idej, kako povezati umetnost in svetovno prvenstvo v nogometu. Foto: Reuters
Nemcem zares ne zmanjka idej, kako povezati umetnost in svetovno prvenstvo v nogometu. Foto: Reuters
Olaf Metzel: Nuremberg
Da se skulptura le ne bi zrušila. Foto: Reuters
Albrect Dürer: Visok šop trave
Albrect Dürer bi bil verjetno presenečen, ko bi izvedel, da so njegovo študijo travnih bilk povezali z nogometom.

Velika razstava na javnih prostorih Nuremberga bo osrednji kulturni dogodek, s katerim bo mesto zaznamovalo gostovanje svetovnega prvenstva v nogometu v Nemčiji. Zato tudi ni tako neverjetno, da si je Metzel gomilo stolov "sposodil" kar na olimpijskem stadionu v Berlinu, ki ga trenutno obnavljajo, zato stolov nihče ne pogreša. Prostorska inštalacija münchenskega profesorja umetnosti se v zrak vije do višine kar nekaj nadstropij in ob pogledu nanjo lahko opazovalca prevzame nelagoden občutek, da se bodo stoli zdaj zdaj zrušili na Hauptmarkt oziroma glavni nuremberški trg.

Kaj ima Albrecht Dürer z nogometom
Ambientalni umetniški projekt The Large Piece of Turf - Contemporary Art in the Public Domain bo na ogled med 6. majem in 9. julijem, vsa v postavitev vključena dela pa se vsaj bežno dotikajo nogometa.

Nogomet pa ne bo edino tematsko sidrišče velike nuremberške razstave, pač pa so se sodelujoči umetniki poglobili tudi v študij akvarela Albrehta Dürerja Das grosse Rasenstück (Visok šop trave) iz leta 1503. Idejni očetje projekta so sliko izbrali preprosto zato, ker nogometaši dirjajo po travi in od njenega stanja (trata je lahko vlažna, dobro ohranjena ali celo požgana zaradi močnega sonca) je tudi močno odvisen potek igre.

Nadalje naj bi umetniki, ki raziskujejo možnosti za vpetost umetnosti v javne prostore, v dela vnesli tudi svoj razmislek o možnosti umetnosti z močnim političnim sporočilom ter o vlogi larpurlartistične umetnosti z močno poudarjeno estetsko razsežnostjo svoje biti.

Kuharska knjiga za dneve pred televizijskem sprejemnikom
Poleg Olafa Metzela se bo v Nurembergu med drugimi predstavil še Romun Dan Perjovschi, ki naj bi bil nekakšni "mestni pisar" v času nogometnega prvenstva. Skoraj vsak dan naj bi napisal nov dovtip ali kakšen drug zapis, ki naj bi se nanašal, na nogomet, politična ali zgodovinska vprašanja, povezana z življenjem v Nurembergu. Perjovschijeve misli naj bi se nato naključno pojavljale na mestnih stavbah in drugih javnih prostorih.

Naj omenimo še tajvanskega umetnika Rirkrita Tiravanija. Ta bo zbral številne kuharske recepte z različnih koncev sveta in jih povezal v umetnino Cookery Book for Half Time (Kuharska knjiga za polčas). Omenjene in druge primerke napredne in izvirne sodobne vizualne umetnost bodo dva meseca vabile sprehajalce in turiste na mestno os, ki povezuje železniško postajo in grad.