Nov islamski oddelek naj bi v Louvru odprli leta 2009. Foto: EPA
Nov islamski oddelek naj bi v Louvru odprli leta 2009. Foto: EPA
Islamsko arhitekturo zaznamujejo natančno izdelane štukature. Foto: EPA
Islamski oddelek bo še dopolnil celovito predstavitev umetniškega udejstvovanja človeške vrste.

Novi oddelek znamenitega muzeja naj bi bil prispevek francoske vlade k razumevanju islamske vere kot prepričanja, ki vernike spodbuja k strpnosti, študiji narave in ustvarjanju umetnin. Tako naj bi muzej prispeval k boljšemu razumevanju med arabskim in evropskim kulturnim prostorom.

Za boljše razumevanje muslimanov
Novi oddelek bodo uredili na neoklasicističnem dvorišču Cour Visconti, ki ga bodo uredili po načrtih arhitektov Maria Bellinija in Rudy Ricciotti, odprli pa naj bi ga leta 2009. Ob podpisu dokumenta o donaciji je princ Walid bin Talal izjavil, da se mora islamski svet zahvaliti Franciji, da je pokazala željo za predstavitev arabske kulture.

Novi projekt Louvra naj bi skušal prepričati prebivalce Zahodne Evrope in ZDA, da pripadniki islamske vere niso le brezvestni teroristi, ampak da je večina muslimanov povsem običajnih ljudi, ki znajo ceniti umetnine.

Trojček srednjeveških dragocenosti
Na srečanju med vodstvom muzeja in donatorjem so predstavili tudi tri najbolj dragocene predmete, ki bodo predstavljali jedro nove kolekcije. To so izrezljana škatla iz slonovine, ki so jo v 10 stoletju, v času mavrske vladavine na Pirenejskem polotoku, izdelali v Cordobi, vaza iz 14. stoletja iz Granade in broonasti pladenj, ki so ga prav tako v 14. satoletju izdelali po naročilu jemenskega sultana.

Prostora za manj kot petino eksponatov
Tudi te dni je Louvre že v znamenju islamske umetnosti. "Na obisku" je namreč 30 objektov, ki so sicer del stalne zbirke islamske umetnosti v Metropolitanskem muzeju v New Yorku. Morda najbolj znamenitemu muzeju na svetu je do sedaj uspelo zbrati že kar 10.000 primerkov islamske umetnosti, zaradi prostorske stiske pa jih je na ogled postavljenih le 1.300.

Celoten projekt ureditve novega krila naj bi "pogoltnil" 67 milijonov ameriških dolarjev. Prinčevo donacijo naj bi dopolnili francoska vlada z 31 milijoni, francosko naftno podjetje Total s 4,8 milijona, preostanek pa naj bi prispevala skupina francoskih podjetij.