Pogled mladih ameriških umetnikov na družbeno-politično situacijo v ZDA. Foto: Reuters
Pogled mladih ameriških umetnikov na družbeno-politično situacijo v ZDA. Foto: Reuters
Adam Cvijanovic: Love Poem (10 Minutes after the End of Gravity)
Priseljenci v ZDA državo verjetno vidijo nekoliko drugače. Foto: Reuters

Je ameriškim vizualnim umetnikom uspelo ohraniti to moralno držo ali po so tudi oni podlegli indoktrinaciji režima Georgea Busha? Del odgovora na to vprašanje lahko najdete na britanski Kraljevi umetniški akademiji (Royal Academy of Arts), ki na razstavi USA Today predstavlja dela 40 mladih ameriških umetnikov in umetnikov, ki so se v ZDA preselili pred kratkim.

Večina od več kot 100 del, ki jih je za razstavo - na ogled bo do 4. novembra - prispevala galerija Saatchi, je nastalo v zadnjih dveh letih. Zato so ta dela ažurno poročilo o političnih in ideoloških pogledih mlade generacije na trenutno stanje ameriške družbe, ki jo obvladujejo vladna poročila o nenehni nevarnosti napadov tetoristov in o ogrožanju življenj Iračanov, ki jih morajo ščititi ameriški vojaki.

Pogledi Američanov in 'naturaliziranih' Američanov
Postavitev je zanimiva tudi zato, ker prinaša dela pravih Američanov in tistih, ki so se v ZDA preselili kasneje. Obiskovalci bodo tako lahko skušali razbrati razlike v ideologiji, ki ji sledijo pripadniki prve in druge skupine v kraljevi akademiji predstaljenih umetnikov. Galerija Saatchi je bila na politično dimenzijo del mladih umetnikov pozorna že pri izbiranju eksponatov. Njeni sodelavci so bili na lovu za umetninami, ki problematizirajo dogajanje v svetovni politiki in vlogo Združenih držav v teh procesih.

Kuratorja razstave USA Today, Norman Rosenthal in Charles Saatchi, poudarjata, da izbrani eksponati še nikoli niso bili predstavljeni v Veliki Britaniji. Večina umetnikov pa tudi še ni razstavljala v Evropi, zato tokratni dogodek zares vnaša svežino v umetniško dogajanje na stari celini. Charles Saatchi tokrat drugič sodeluje z britansko Kraljevo umetniško akademijo. Precedens za nadaljnje sodelovanje je bila uspešna razstava Sensations, ki jo je galerija Saatchi v akademiji pripravila leta 1997.

Neznanost je lahko tudi prednost
Večina muzejev in galerij si prizadeva za svoje razstave pridobiti čim bolj znamenita imena. Kraljeva umetniška akademija in galerija Saatchi pa izpostavljata prav pomen mladih in neznanih avtorjev: "Ta dela predstavljajo novo vitalnost ameriške umetnosti in izpostavljajo širok razpon političnih in estetskih stališč, ki so simbol številnih ključnih vidikov življenja in sodobne kulture."