Petovia je imela celo svoje razglednice. Foto: Pokrajinski muzej Ptuj
Petovia je imela celo svoje razglednice. Foto: Pokrajinski muzej Ptuj
Alojz Kasimir
Člani društva Petovia so skrbno dokumentirali članstvo. Foto: Pokrajinski muzej Ptuj
Grb viteza Drakona
Vsa društva pod okriljem Schlaffarie so imela bogat obred in simbole po vzoru viteških. Foto: Pokrajinski muzej Ptuj

Društvo Schlaraffia je leta 1859 v Pragi ustanovil operni pevec Albert Eilers. Okoli sebe je želel zbrati umetnike, ki bi si obljubili zvesto prijateljstvo ter na srečanjih negovali umetnost in humor. Društvo se je hitro razraslo, kmalu pa so tudi v Prago priseljeni umetniki v domačih krajih začeli ustanavljati lastna društva.

Dokumentacija ptujskega reycha
Na ogled so postavili bogato zapuščino ptujskega društva Petovia, ki je delovalo med letoma 1884 in 1896, njegovo tradicijo pa so leta 1926 ponovno obudili. V Pokrajinskem muzeju so do danes ohranili številne viteške in junkerske čelade, lente, grbe, odlikovanja in značke, ki so v obredih Schlaraffov igrali veliko vlogo, razstava pa prinaša tudi fotografije, risbe in slike kot dokumente živahne dejavnosti te zanimive združbe umetnikov.

Njeni člani so namreč radi skrbno dokumentirali dogajanje na svojih delovno-zabavnih srečanjih, shranjevali so celo nagovore in svoje pesnitve. Dokumente o društvu Petovia hranijo Pokrajinski muzej Ptuj, Zgodovinski arhiv Ptuj in knjižnica Ivana Potrča Ptuj.

"Obsedenost" s srednjim vekom
Ustanovitelje praških Schlaraffov je očitno popolnoma prevzela tradicija srednjeveškega viteštva in romantične zgodbe o mitskem srednjem veku. Po vzoru viteških druščin je društvo prevzelo nekatere rituale in oblikovalo lasten obred, kasneje pa so celo oblikovali hierarhijo žlahtnih gospodičev - junkerjev, oprod in vitezov.

Ni prostora za interpretacijo
Kmalu po nastanku društva je nastal tudi schlaraffski statut, ki je zapovedoval idejo društva: umetnost in ustvarjalnost gojiti v zvezi enako mislečih, možna duhovni in humorni način in tako ustanoviti tako rekoč "Indijo Kormoandijo duha". Statut Schlaraffie določa, da je uradni jezik društva nemščina, zapoveduje pa tudi regulirano zunanjo podobo srečanj, ki se imenujejo Sippung in ki potekajo v skladu z viteškimi običaji.

Schlaraffia na Slovenskem
Hčerinska društva - ustanovili so jih člani praške Schlaraffije v svojih domačih krajih - so se imenovala reychi. Na ozemlju zdajšnje Slovenije je delovalo pet reychov: V Ljubljani se je imenoval Emona, ko so ga ubodili v 20. stoletju pa Aemona, v Mariboru Marpurghia, na Ptuju pa je prvotno Petovio kasneje nadomestila Poetovia, ki je zamrla leta 1938.