Tudi umetniki se niso mogli izogniti življenju v jarkih. Foto:
Tudi umetniki se niso mogli izogniti življenju v jarkih. Foto:
rainer Maria Rilke
Rainer Maria Rilke je svoje misli o vojni prelil v verze.

O delu in vlogi umetnikov v prvi svetovni vojni govori razstava Muze na fronto (Musen an die Front!). Projekt Društva Adalberta Stifterja iz Münchna se je na svoji poti po evropskih mestih ustavil tudi v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani. Postavitev razčlenjuje delo avstro-ogrskega vojno-tiskovnega urada, v katerega so bili prostovoljno vključeni ali pa prisilno mobilizirani umetniki iz monarhije.

Veliki literati so se kalili v vojni
Velika vojna vihra je zaznamovala tudi delo nekaterih velikih literarnih imen, ki so pomagala oblikovati evropsko književnost. Na razstavi so tako med drugim predstavljeni Franz Kafka, Thomas Mann, Stefan Zweig in Rainer Maria Rilke. Razstava avtorja Joza Džamba kritično obdeluje vlogo umetnikov v času vojne, o njihovih polemikah, njihovi propagandni vlogi in prispevku k oblikovanju miselnosti evropskega človeka na začetku 20. stoletja.

40-krat o vojni
Razstava prinaša 40 panojev z besedili v nemščini in prevodi v slovenščino, angleščino in italijanščino. Čeprav postavitev obravnava specifično obdobje štirih let, je njeno sporočilo brezčasno. Dotika se namreč dejstva, da lahko umetniki dejavno sooblikujejo pot razvoja družbeno-političnih pojavov.

Za poglobljen študij
Vsi, ki želijo dopolniti svoje znanje o prvi veliki vojni 20. stoletja, se lahko poglobijo tudi v katalog, ki je izšel ob razstavi. V prvem delu kataloga Musen an die Front (Schriftsteller und Künstler im Dienst der k. u. k. Kriegspropaganda 1914-1918, Begleitband zur gleichnamigen Ausstellung) najdemo študije tem, ki jih načenja razstava, drugi del pa prinaša izbor besedil iz vojnega časa in zbrano dokumenbtacijo.

Razstava bo na ogled do 28. februarja.