Ustanova, ki hrani Brižinske spomenike, namreč te dni gosti razstavo Rastoča knjiga, v okviru katere so predstavljeni rokopisi in tiski, ki so nastajali od srednjega veka do danes. Postavitev ni le poklon osebnostim, ki so sooblikovale slovensko slovstveno zgodovino, ampak tudi ljudem, ki so dejavno prispevali k razvoju znanosti, glasbe in kartografije. V knjižnici so namreč predstavljeni tudi rokopisi in tiski, katerih vsebina se dotika teh področij.
Seme rastoče knjige so Brižinski spomenikiOsrednja točka razstave so Brižinski spomeniki, najstarejši znani zapisi v slovenskem jeziku, ki veljajo za začetek razvoja slovenskega knjižnega jezika. Pisni spomenik, ki velja tudi za najstarejši latinični zapis v katerem koli slovanskem jeziku, v Münchnu ni predstavljen z izvirnikom, ampak si lahko obiskovalci ogledajo le faksimile. Izvirnik je namreč dragocen in zaradi starosti krhek.
Slovensko slovstvo v evropskem okolju
Razstava bo na ogled do 11. avgusta, njen namen pa je predstavljanje Slovenije oziroma njenih ljudi kot naroda dela, kulture in znanja. Skupni projekt Narodne in univerzitetne knjižnice in društva Rastoča knjiga postavlja slovensko kulturo v kontekst kulturne zgodovine Evrope, saj se lahko Slovenci pohvalimo, da smo med narodi, ki so med prvimi dobili prve zapisane besede v svojem jeziku.
Bo več 'knjig' raslo skupaj?
S pričujočo razstavo, ki je do zdaj že obiskala tudi Piran, Dunaj, Bruselj in Celovec, poslanstvo društva rastoča knjiga še ni izpolnjeno. Društvo si namreč želi, da bi se za projekt 'zagreli' tudi v drugih evropskih državah, tako da bi se lahko iniciativa razvila v prave Združene knjige Evrope. K projektu naj bi pristopile vse evropske države in pod njegovim okriljem predstavile svoje književno izročilo. Kot tak naj bi bil projekt eden izmed prispevkov za spodbujanje boljšega poznavanja kulturne dediščine stare celine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje