Razstavo, ki jo je odprla ljubljanska županja Danica Simšič, je pripravil muzej iz partnerskega nemškega mesta Wiesbaden. V Mestni galeriji 1 si bo mogoče ogledati okoli 100 del, mad katerimi so tudi umetnikove zgodnje skice, in načrte arhitekturnih zasnov, barvnih litografij, tipografij ter drugih del s področja oblikovanja vizualnega komuniciranja.
Pionir neoplastičistične arhitekture
Friedrich Vordemberge Gildewart, ki se je rodil leta 1899 v Osnabrücku, je bil dejaven že v zgodnjem odbobju oblikovanja konstruktivističnega sloga. Tako je med drugim tudi ustanovni član nemške skupine Die abstrakten Hannover in pariškega združenja Abstraction Creation. Njegova pozna dela zaznamujejo predvsem lahke barvne konstrukcije. Umetnik je močno vplival tudi v arhitekturnih krogih, saj velja za enega od pionirjev neoplasticistične arhitekture.
Predanost konstruktivizmu
Kot poudarja Volker Rattemeyer, direktor muzeja Wiesbaden, se je umetnik čutil zavezanega konstruktivizmu, vse življenje pa se je ob tovrstni umetniški produkciji ukvarjal tudi s tipografskimi deli. Prav tem pa je namenjen tudi osrednji del ljubljanske razstave, ki jo je pripravil kustos Volker Rattemeyer.
Središče postavitve tako predstavljajo osnutki, katalogi, prospekti, ovojnice, vabila in plakati vse do reklamnih materialov in drugih tiskovin za kulturne in oglasno-komercialne namene. Poleg tega je Rattmeyer v razstavo vključil tudi skice, risbe, litografije in redke slike.
Sklad Friedricha Vordemberge Gildewarta
Ob smrti je Vordemberge Gildewart, ki ga je umetniška pot vodila prek Hannovra in Rotterdama v švicarski Ulm, zapustil vse svoje premoženje posebnemu skladu. Ta skrbi za štipendiranje mladih umetnikov.
Mednarodna žirija sklada se je aprila 2002 sestala tudi v Ljubljani in iz širšega izbora 25 mladih umetnikov mlajših od 35 let izbrala tri prejemnike delovne štipendije (kiparka Polona Maher, kipar Tobias Putrih in fotografinja Aleksandra Vajt). Ob tej priložnosti pa je prišlo tudi do pobude za razstavo, ki se je realizirala v postavitvi, ki jo predstavljajo v Mestni galeriji 1.
Postavitev je del slovensko-nemško-nizozemsko-švicarskega projekta, ki je vezan na vstop Slovenije v Evropsko unijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje