Nova pridobitev galerije se imenuje The Upper Room (Zgornja soba), obsega pa 13 slik in sobo, obloženo z opažem iz orehovega lesa. Kot mnogo drugih Ofilijevih del je tudi kompozicijo 13 slik navdihnil prizor iz verske knjige; tokrat je Ofili pogledal v Novo zavezo. Zgornja soba se je namreč imenoval prizor v zadnji večerji.
12 opičjih apostolov12 slik ponazarja karikature 12 apostolov, razporejene pa so okoli osrednjega zlatega in bleščečega platna, ki naj bi ponazarjal Jezusa, ki so ga apostoli izdali.
Apostoli so upodobljeni kot opise makako, ki jih je Ofili ustvaril iz pisanih pikic in vijug. Navdih za apostole v podobi opic je Offili poiskal v risbi Andyja Warhola iz leta 1950.
Pri ustvarjanju svojih barvitih slikarij Chris Ofili črpa navdih v tradicionalni umetnosti svojih afriških prednikov - navdušujejo ga predvsem stenske poslikave v jamah v Zimbabveju -, v vizualni medij pa prenaša tudi impulze urbane kulture britanskih mest, v katerih v zadnjih letih cveti subkultura hiphop glasbe.
Velika pridobitev za Tate
Direktor zbirk galerije Tate Jan Debbaut je za britanski Guardian povedal, da so izredno ponosni na svojo novo pridobitev, ki naj bi bila eno najbolj velikopoteznih umetniških projektov britanskih umetnikov v zadnjih letih. Nakup galerije je del širšega projekta, ki ga je lani oznanil direktor galerije Tate sir Nicholas Serota. Galerija naj bi v prihodnjih letih skušala zbrati čim več del sodobnih britanskih umetnikov, ki jih zaradi njihovih kontroverznih del pogosto obsojajo.
Zgornja soba bo ena od največjih atrakcij 17 novih prostorov galerije Tate, ki jih bodo odprli septembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje