Razstava Musica aeterna est, ki je na ogled v Pokrajinskem muzeju Koper, je nadaljevanje večletnega interdisciplinarnega projekta o glasbenem življenju, ki so ga v Kopru začeli lani z razstavo Godci god'jo prav na glas, o ljudskih glasbilih in glasbenem življenju na podeželju. Drugo stopnjo projekta, ki prikazuje glasbeno življenje v obalnih mestih do 19. stoletja, so razdelili v tri dele: prvi (časovni obseg do 19. stoletja) bo predstavljen letos, naslednje leto ga bodo dopolnili z obdobjem 19. in 20. stoletja, leta 2008 pa sklenili z umetnostnozgodovinsko in muzikološko predstavitvijo inštrumentov na freskah in slikah z našega območja.
Sloga Kopra, Izole in Pirana ...
Tudi vsebinsko je razstava razdeljena na tri dele: cerkvena in posvetna glasba ter skladateljski kotiček. Razstavno gradivo in predmete so posodile tudi ustanove vseh treh obalnih mest, ki hranijo glasbeno gradivo, torej Kopra, Pirana in Izole. Posebej za to priložnost so naredili tudi rekonstrukcijo moških in ženskih oblačil 18. stoletja.
Redek primer še delujočega italijanskega mizastega klavirja iz 18. stoletja
Osrednja "zvezda" razstave je restavrirani mizasti klavir beneške delavnice iz leta 1796, ki letos praznuje 210 let in je najstarejši inštrument tega tipa v Sloveniji; v Kopru bo lahko poslej s koncerti oživljala baročna glasba. Strokovnjakinja za stara glasbila dr. Darja Koter je v prispevku o klavirju za katalog zapisala: "Sodi med redka historična glasbila tega tipa, ohranjena na Slovenskem. Dediščina klavirjev takšne oblike v slovenskih muzejih šteje le štiri primerke, od katerih je koprski edini še iz 18. stoletja in tako zgodovinsko pomemben inštrument, značilen za izvajanje klasicistične klavirske literature."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje