Če se boste v prihodnjih dveh mesecih znašli v New Yorku in si boste zaželi opero v izvedbi kakšne izmed najbolj priznanih svetovnih sopranistk, pa bodo vse karte že razprodane, vam še vedno preostane ogled razstave v The Arnold & Marie Schwartz Gallery, ki je v foejeju metropolitanske opere.
Tam trenutno stojijo portreti Ane Natrebko, Diane Damrau, Natalie Dessay, Renne Fleming, Susan Graham, Deborah Voight, Angele Gheorghiu, Karite Mattila.
Galasbenica leta 2008 je ...
Operne dive so sedle pred slikarsko platno italijanskega umetnika Francesca Clementa v njegovem newyorškem ateljeju. Edina, ki je tam "manjkala", je bila Ana Netrebko, ki jo je Clement naslikal v Parizu. Ruska primadona se je v francoski prestolnici, čeprav pričakuje otroka, pripravljala na vlogo Julije v Bellinijevi operi Capuleti in Montegi, ki je nastala po motivih Sheakesperjeve tragedije Romeo in Julija. Pevski talent Ane Netrebko je najbolj do izraza prišel ravno v operi Romeo in Julija na sceni Metropolitanske opere, kjer je v trenutku osvojila občinstvo. Leta 2004 je prejela tudi rusko državno nagrado za literaturo in umetnost, in sicer za prispevek k ruski in svetovni glasbi ter za nadaljevanje operne tradicije v Rusiji.
Netrebkovo je ameriška publikacija za klasično glasbo Musical America razglasila za glasbenico leta 2008. Publikacija najboljše glasbenike na svetu izbira vsako leto od leta 1960 naprej. V tem času so priznanje med drugim dobili Leonard Bernstein, Igor Stravinski, Placido Domingo in Vladimir Horowitz.
Alter ego na platnu
Clemente je vseh osem div naslikal le v štirih mesecih, kar pomeni, da je za en portret povprečno porabil le dva tedna, ker je pravzaprav zelo malo. Vseh osem je upodobil kot karakterne vloge iz njihovih prihajajočih predstav; tako so Karita Mattila Salome, Renée Fleming Thaïs, Natalie Dessay Amina, Angela Gheorghiu Magda, Deborah Voigt Gioconda, Diana Damrau Gilda, Susan Graham Marguerite in Anna Netrebko Lucia. Sodelovanje z Metropolitansko opero in tamkajšnjo galerijo je Clement začel, ko je oblikoval kulise za Galsovo opero Satyagraha, ki je doživela premiero aprila.
Nadrealna ekspresivnost
Delo Francesca Clementa v sebi združuje tako nadrealizem kot ekspresionizem, sam umetnik pa velja za enega najbolj cenjenih. Njegova dela so bila razstavljena v večini večjih muzejev po svetu. Leta 1999 je Guggenheimov muzej organiziral retrospektivo njegovih del, pred tem pa so bila njegova dela na ogled v Museum of Art v Philadelphii, pariškem centru Georges Pompidou, londonski akademiji Royal Academy of Arts in v Sezon Museum v Tokiu.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje