Rembrandtova slika Očetov portret je med ukradenimi deli najbolj dragocena, saj je po besedah direktorja muzeja Draga Njegovana umetnina vredna okoli 881 milijonov tolarjev. Omenjeno sliko so iz muzeja leta 1993 že ukradli, a so jo po dveh letih v Španiji odkrili med neuspešnim poskusom prodaje dela in vrnili muzeju.
V muzeju ni bilo kamer
Dva za zdaj neznana storilca sta zvezala dežurna delavca, s sten muzeja snela štiri slike in pobegnila v neznano. Muzejska delavca sta zvezala s širokim lepilnim trakom, tako da sta se ta lahko rešila šele nekaj časa po kraji ter tedaj dvignila preplah in o kraji obvestila policijo. V tamkajšnjih mediji pa so se že pojavila ugibanja o tem, da bo tatova zelo težko izslediti, saj po njihovem poročanju muzej nima nadzorovalnih kamer, prav tako pa je bilo med krajo in začetkom policijske preiskave dovolj časa, da bi tatova lahko pobegnila v eno od sosednjih držav.
Ukradli tudi Rubensovo delo
Med ukradenimi deli so še umetnine Rubensa (gre za portret Seneke), Piera Francesca Mole (Nočni pejsaž z ribarjem) in delo neznanega nizozemsko-nemškega slikarja iz 16. stoletja (Kristusova glava). Skupna vrednost ukradenih del je po poročanju srbskega časopisa Politika več milijonov evrov.
V Zbirki tuje umetnosti novosadskega muzeja sicer na ogled ponujajo v glavnem dela iz srednje Evrope (Francija, Nemlija, Italija, Avstrija), njihova zbirka pa velja za eno najpomembnejših postavitev tovrstnih del v Srbiji in Črni gori. Glede na vrednost in pomen del, je bilo varovanje muzeja na izjemno nizki ravni. Šele pred nekaj dnevi pa je mestna uprava za kulturo zagotovila sredstva za prvo stopnjo vpeljave integralnega sistema varovanja, dela pa naj bi se začela še v prvi polovici januarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje