Foto:
Foto:
Oskar Kogoj: Skodelica Oskar (porcelan, 2006)
Industrijski oblikovalci morajo združevati veščine umetnikov in inženirjev; misliti morajo na estetsko vrednost izdelkov in na njihovo uporabnost. Foto: Galerija Ars

Ta Kogojev občutek za prefinjenost, ki je seveda prirojen, Kogoj si ga je med drugim ostril tudi med študijem na italijanskih akademijah (študiral je na Scuoli Ai Carmini v Benetkah in na njenem inštitutu Instituto Statale d'Arteleta), je mogoče prepoznati tudi v izdelkih, ki jih je postavila na ogled galerija Ars v Ljubljani.

Po 17 letih spet nekaj kvadratnih metrov za Kogoja
Galerija Ars je tokrat drugič odmerila predstavitveni prostor izdelkom Oskarja Kogoja. Kot govori naslov razstave 17 let pozneje, se je to prvič zgodilo leta 1989. Zdaj so v ospredju izdelki iz lesa, stekla, porcelana in keramike, ki so nastali v zadnjih letih in tako nadaljujejo zgodbo o evoluciji Kogojeve oblikovalske govorice, ki jo je Ars zasnoval pred 17 leti. V galeriji Ars še posebej opozarjajo na Kogojeve izdelke iz lesa. Ta material Kogoj obdeluje sam in mu uspe vdihniti iluzijo žametne mehkobe. To mu uspeva predvsem zato, ker v lesu išče organske oblike, ki mrtev kos lesa nemudoma približajo živi naravi in njenim formam.

Oskar Kogoj je bil že pred skoraj dvajsetimi leti znano ime slovenskega oblikovanja, saj je tedaj že skoraj dve desetletji deloval kot svobodni oblikovalec. A začel je v korporacijah. Po diplomi iz industrijskega oblikovanja je Oskar Kogoj prvo redno zaposlitev našel v oddelku za raziskovanje in oblikovanje pohištvenega podjetja meblo iz Nove Gorice. Tam je ostal le dve leti. Leta 1971, le pet let po diplomi, se je odločil za pot svobodnega oblikovalca. Do danes je Oskar Kogoj svoje izdelke predstavil že na več kot 300 razstavah, njegova dela pa krasijo vitrine več kot 50 muzejev in stalnih zbirk po vsem svetu.

Sinteza uporabnosti in lepote
Kleč priljubljenosti Kogojevega oblikovanja tiči tudi v bistroumni zasnovi njegovih izdelkov, ki povezujejo tradicionalno in umetno obrt. Številni Kogojevi izdelki so namreč izdelani po tradicionalnih postopkih, obenem pa nosijo pečat avtorskega dela. Tudi pri iskanju vsebine svojih izdelkov Kogoj večkrat pogleda v slovensko folkloro, mitologijo in narodno zgodovino, to zasnovo pa nato nekoliko priredi oziroma nadgradi in jo tako približa sodobnemu potrošniku. Pomembno je seveda tudi to, da Kogoj nikoli ne pozabi na uporabnost, ki ne sme umanjkati nobenemu izdelku industrijskega oblikovanja.