To se je zgodilo v vasici Marcialla v bližini Firenc, skrivnost pa je na dan prišla šele pred nekaj dnevi. V vasi je več stoletij krožila legenda, da je avtor nepodpisane slike v lokalni cerkvi Michelangelo Buonarroti. Pred desetletji je deček odstranil enega od kamnov, ki je zakrival del platna in našel kratice MBF. Strokovnjaki so odkritje preverili šele lani in ugotovili, da so začetnice popolnoma enake Michelangelovemu podpisu nad razpelom v cerkvi Sv. duha v Firencah, ki ga je zagotovo ustvaril renesančni mojster.
Monogram MBF naj bi tako pomenil Michelangelo Buonarroti fecit. Latinska beseda fecit pomeni naredil, umetniki pa so jo kot potrditev svojega avtorstva zapisali ob svoje ime. Po drugi razlagi pa naj bi bil f okrajšava za besedo fiorentino, s čimer naj bi Michelangelo sporočil, da je freska delo umetnika iz Firenc.
Kdo si drzne prepleskati Michelangela?
Seveda pa zgolj podobnost podpisa z drugimi Michelangelovimi podpisi ne zadostuje za potrditev avtorstva. Kmalu bodo sprožili zahteven projekt primerjave likovnega izraza avtorja slike, ki prikazuje mrtvega Jezusa v naročju device Marije, in likovnega sloga slovitega Michelangela. Podvig bo še otežilo slabo stanje osrednjega dela slike, ki ga je skoraj povsem uničila vlaga, kasneje pa so ga "prebarvali" restavratorskega dela ne preveč vešči umetniki.
Michelangelo na begu
Zgodovinski viri o življenju Michelangela Buonarrotija in dogodkih v Firencah konec 15. stoletja dopuščajo veljavnost domneve, da se je Michelangelo zares mudil v Marcialli. Po smrti svojega mecena in zaščitnika Lorenca Veličastnega, medičejskega vladarja Firenc, ki ji je sledil padec dinastije Medici, je Michelangelo pobegnil iz mesta, v katerem se je rodila in razcvetela renesančna umetnost. Dokazano je, da so Michelangelu zatočišče ponudili menihi iz reda avguštincev, tem pa je pripadala tudi cerkev Naše gospe v Marcialli.
Pravzaprav je skoraj smešno, da akcija dokazovanja avtorstva freske ni stekla že prej. Italijan Roberto Weiss je namreč že v svoji knjigi iz leta 1942 zapisal besede cerkovnika, ki je trdil, da so v 19. stoletju zamenjali okvir slike, pri čemer so odkrili tudi inicialke MBF. Te so še okrepile govorice o Michelangelovem življenju v Marcialli, ki so med domačini krožile od nekdaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje