Lautrecova slika ženske (1886-87), ki se sklanja nad perilom in strmi skozi okno, je tako za skoraj milijardo tolarjev in pol presegla prejšnji rekord prodaje slike francoskega slikarja poznega 19. stoletja. Taka visoka cena slike ni bila nepričakovana, saj je bila vrednost dela pred dražbo ocenjena do pet milijard tolarjev.
Kronist pariškega Montmartra
Lautrec je deloval konec 19. stoletja v Parizu, znan pa je predvsem po upodabljanju pariškega nočnega življenja. Živel in delal je v boemski četrti Montmartre, njegovi najljubši motivi pa so bili kabareti, nočni klubi in drugi raznovrstni orisi pariškega nočnega življenja. Po njegovi smrti je cena njegovih slik in plakatov močno narasla. Na dražbah so se posbno dobro odrezali plakati, na katerih je upodobljen Moulin Rouge.
Od 63 del jih niso prodali samo pet, kar na svoj način dokazuje, da je bila ponudba dražbene hiše dovolj zanimiva za kupce. Med opaznejšimi deli so bila še Monetove Vodne lilije iz leta 1907, Cezannovo tihožitje Jabolka in kolač, Picassova umetnina Sylvette v zelenem naslonjaču in Mirojevo delo Rdeče sonce požira pajka.
Najdonosnejša dražba zadnjih let
Na dražbi so ponujali tudi dela francoskih impresionistov in sodobnejših umetnikov, med njimi dve Monetovi sliki, dela Pabla Picassa in Joana Miroja. Za vsa prodana dela so iztržili več kot 30 milijard tolarjev, kar pomeni, da je bila to največja in najbolj donosna dražba od leta 1990. Kljub temu pa jim ni uspelo prodati vseh ponujenih slik, tako je brez lastnika ostala tudi umetnina Henrija Matissa Marjetice. Slika je bila drugo najvišje ocenjeno delo na dražbi, saj so zanjo pričakovali iztržek med dvema in 3 milijardami tolarjev, najvišja ponujena cena pa je bila 1,4 milijarde tolarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje