Perko raziskuje v čas zaklete zapuščine človeka. Foto: Canbkarjev dom
Perko raziskuje v čas zaklete zapuščine človeka. Foto: Canbkarjev dom
Andrej Perko
Minljivost je konstanta naših življenj. Foto: Canbkarjev dom

Razstava 57 fotografij, ki jih je umetnik povezal s skupnim imenom Zgodbe, je namreč razstavljena na postavitvi v Mali galeriji Cankarjevega doma, kjer bo na ogled do 17. junija. Perko predstavlja niz črno-belih fotografij, med katerimi vsaka posebej predstavlja svoj spomenik časa.



Tihožitja avtorjevih spominov
Človekova prisotnost bi bila na fotografijah povsem odvečna, zato se v čas zaklete zapuščine človeka pred gledalcem izrisujejo kot prikazni preteklosti. "Čar nedoumljivega, mračnega in zloveščega v pripovedovanjih, ki jim je avtor v otroštvu s strahom in slastjo prisluhnil, je ostal kot impulz k zlaganju novih, z nadihom nostalgičnega sklenjenih fotografskih zgodb. Ta 'tihožitja časa' so priklicana in izzvana skozi soočanja, dialoge avtorjevih spominov ter občutenja stvarnih miljejev in njih medsebojnih prepletenosti", je ob razstavi zapisala umetnostna zgodovinarka Tanja Cigoj.

Leta 1946 rojeni Andrej Perko je diplomiral na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani in pozneje študiral še na likovni smeri ljubljanske Pedagoške akademije. V svojem ustvarjanju se posveča črno-beli fotografiji in starim fotografskim tehnikam. Fotograf, ki živi in ustvarja v Škofji Loki in Vipavskem Križu, je član Društva oblikovalcev Slovenije in Združenja umetnikov Škofja Loka.