V Galeriji Škuc so odprli razstavo Srečanje-Get Together, na kateri so se umetnice iz skupine Janfamily prvič srečale z umetnikoma Jiříjem Kovando s Češke in Otisom Laubertom s Slovaške.
Kovanda in Laubert že od 70. let delata umetniške projekte, ki so vezani na fenomene vsakdana. Kovanda je glavno izrazno sredstvo poiskal v javnem prostoru, kjer si je upal spreminjati ustaljeno fizično gibanje in pozornost mimoidočih poskušal pritegniti z mikroperformansi.
Zbirateljstvo, ki služi umetnosti
Laubert je "umetnik zbiralec", ki je bolj usmerjen v svoj imaginarni svet. Velikanski arhiv, ki nastaja že več kot 30 let, je poln najrazličnejših stvari, predmetov, rekvizitov, aparatov, oblek ... Umetnik ga imenuje Depozit, predmetom pa spremeni funkcijo in videz, da postanejo komunikacijski ali družbenokritični objekti.
Umetniško delo odprte skupine Janfamily v sekanju vsakdana, spreminjanju poteka vsakodnevnih aktivnosti in dodajanju drugačnih vrednosti predmetom združuje prvine postkonceptualne umetnosti. Razstava Srečanje torej pomeni fenomen – poudarjen trenutek v vsakdanu, ko uresničuje željo po skupni predstavitvi, potem ko so se na začetku zime 2006 na razstavi v Galeriji Priestor prvič srečali Kovanda, Laubert in tri umetnice iz skupine Janfamily.
Naše srednje ime je Jan
Umetniško skupino Janfamily sta januarja 2004 ustanovili Nina Jan Beier in Marie Jan Lund z željo, da bi izdajali knjige in postavljali razstave. Skupina Janfamily ne deluje kot zaprti krog, temveč se spreminja glede na posamezni projekt. V skupini so zbrani umetniki, ki v različnih povezavah delajo skupaj in prispevajo individualno delo k dogodku, razstavi ali knjigi. Na razstavi Srečanje bomo v Ljubljani videli dela Nine Jan Beier, Marie Jan Lund in Korejke Chosil Jan Kil. In ne, umetnice niso v sorodu, ampak njihovo srednje ime oz. priimek označuje pripadnost Janfamily.
Nino Jan Beier in Marie Jan Lund zanimajo razmerja in prostori, ki nastanejo med ljudmi. Delata s prirejeno fotografijo in videom, tako da dokumentirata situacije, ki so jih naredili posamezniki ali skupine. Pri tem raziskujeta tudi odnose in reakcije vpletenih ljudi. Chosil Jan Kil pa v svoje umetniško delo vpleta dnevno življenje in asociacije nanj. Proces "prebavljanja" vsakdana ilustrira tako, da ga udomači in pooseblja.
4. avgusta lahko postanete del družine Jan
Na razstavi bo med drugim na ogled tudi dokumentacija akcij Jiříja Kovande, objekti, predmeti oziroma „kipci“ Otisa Lauberta ter serija videov Play me skupine Janfamily. Umetnici Nina Jan Baier in Marie Jan Lund bosta 4. avgusta obiskovalce povabili k sodelovanju pri projektu Play me.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje