Postavitev, ki je združila okoli 100 del, predstavlja celoten spekter risarskega in grafičnega ustvarjanja nizozemskega slikarja Pietra Bruegla starejšega. Z izborom del predhodnikov, kot sta bila Bosch in Dürer, osvetljuje tudi njegov umetniški razvoj.
"Bruegel je živel v času, polnem grozodejstev, kar se odraža tudi v njegovih slikah," besede direktorja muzeja Klausa Albrechta Schröderja povzema nemška tiskovna agencija DPA. Njegove slike in grafike neprizanesljivo in zelo podrobno prikazujejo turobno vsakdanje življenje, ob tem pa sta na njih vselej našla mesto tudi humor in parodija.
Javnost ima na razstavi, ki bo na ogled do 3. decembra, po več letih znova priložnost videti tudi Brueglovi risbi Pomlad in Poletje. Prvič pa so na ogled nekatere grafike, ki so jih restavrirali v preteklih letih, piše na spletni strani muzeja.
Pieter Bruegel starejši (1526-1569) se je rodil v Bruslju. Učil se je pri umetniku Pietru Coeckeju van Aelstu. Njegova umetnost se odmika od stilizacije 15. stoletja ne evropskem severu in nakazuje novo obdobje realističnega slikarstva.
Na začetku je bil pod Boschevim vplivom, potem pa je izoblikoval svoj slog, za katerega so značilni topla barvna lestvica, ostro opazovanje, poznavanje človekove duševnosti in smisel za detajl. Z naklonjenostjo in zanimanjem je slikal prizore iz kmečkega življenja, zato je dobil vzdevek "kmečki" Bruegel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje