Izzivov za delo je po Jurijevih besedah veliko. Muzej solinarstva je kulturni spomenik, Tonina hiša pa je majhen, a zelo zanimiv etnografski muzej slovensko-istrske sredozemske kulture. Muzej se posveča zgodovini vodnih športov, modelarstvu in podobnemu, je pojasnil.
Pomembno sodelovanje z drugimi muzeji
Poleg prepoznavnosti in promocije Primorskega muzeja v Piranu je po Jurijevih besedah ključno, da zadržijo ali še povečajo obisk. Meni, da je priložnosti za vsebinski razvoj, ki bo pritegnil čim več obiskovalcev, veliko. Potencial vidi tudi v drugih oblikah nematerialne kulturne dediščine, denimo v etnomuzikologiji. V domeni muzeja so tudi vrednotenje knjižnega fonda, objava strokovnih člankov, organizacija konferenc, razstav in delavnic.
V prihodnje bodo v muzeju nadaljevali oblikovanje interaktivnih vsebin, naslonili se bodo zlasti na evropske projekte. "V sklopu programa Openmuseums so predvideni novi pristopi z valorizacijo tehnoloških inovacij. Vsebine so domena strokovnih delavcev muzeja, kustosov. Vsekakor pa bodo nove ideje dobrodošle," pojasnjuje Juri. Glede odprtosti in privlačnosti muzeja Juri ne skriva občudovanja do pristopov in rezultatov nekaterih ljubljanskih muzejev. Obenem se mu zdi pomembno dobro sodelovanje med muzejem in drugimi javnimi zavodi, zlasti z Obalnimi galerijami v Piranu in z drugimi muzeji v regiji. Med prioritetami svojega mandata vidi tudi uvrstitev Pomorskega muzeja Piran v mrežo državnih oziroma nacionalnih muzejev.
Napovedujejo se še težji časi
Juri pravi, da se zaveda, da časi niso rožnati. Država je v gospodarski depresiji, javnim zavodom z občinskim ustanoviteljstvom pa se napovedujejo še težji časi, ko bo financiranje na podlagi razpisov in pooblastil prešlo v celoti k ustanoviteljem, meni.
Muzej bo nadaljeval sodelovanje v mednarodnih projektih. Največ možnosti vidi Juri v evropskih programih čezmejnega sodelovanja. Teh je trenutno največ med Slovenijo in Italijo, zanimivi in nujni pa bodo po njegovem mnenju tudi skupni projekti s sosednjo Hrvaško. "Mejna problematika je žal nekoliko obremenjevala sodelovanje, ki pa je nujno," je poudaril, ob čemer je izpostavil Krajinski park Sečoveljske soline, ki se razprostira tudi onstran kanala Sv. Odorika. Ne glede na izid arbitraže je po njegovih besedah smiselno, da se s sosedi dogovorimo o sodelovanju pri varovanju izjemno pomembnega ekosistema in kulturne krajine. Muzej pri tem lahko odigra svojo strokovno vlogo, še dodaja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje