Na dunajskem razstavišču Kunstforum bo med 16. oktobrom in 6. januarjem na ogled razstava Poljub sfinge, ki bo v avstrijski prestolnici predstavila belgijski simbolizem. Francija in Belgija namreč nista le zibelki simbolistične poezije, ampak tudi državi, kjer se je rodilo simbolistično slikarstvo. Tega sloga v likovni umetnosti ne določa le značilen način interpretacije, temveč predvsem vsebina - ključno vlogo ima domišljija. Za simbolizem je značilno nenehno raziskovanje meja med resničnostjo, sanjami in dvomom, stalnostjo in razpadanjem, osvoboditvijo in padcem.
Zmuzljiva umetnost
Glavna značilnost simbolistične umetnosti je, da ideje nikoli izrecno ne ubesedi, je leta 1886 v simbolističnem manifestu zapisal Jean Moréas. Poudarjali so tesne vezi med poezijo in vizualnimi umetnostmi ter težili k celostni umetnini. Simbolizem se je uveljavil tako v slikarstvu kot tudi v zlatarstvu, dekorativnih umetnostih in oblikovanju pohištva. Za simbolizem v likovni umetnosti, ki je sicer zelo blizu art nouveauju, so značilni dragoceni materiali, eleganten jezik oblik in sanjska atmosfera.
Veliki Belgijci potujejo
Na razstavi v Kunstforumu, ki je nastala v sodelovanju z Belgijskim kraljevim muzejem lepih umetnosti v Bruslju (Musees royaux des Beaux-Arts de Belgique), bo predstavljenih več kot 100 eksponatov. S svojimi deli bodo zastopani Fernand Khnopff, Odilon Redon, Felicien Rops, Constantin Meunier, William Degouve de Nuncques in Jean Delville, je mogoče izvedeti na spletni strani razstavišča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje