Ko Turki Evropi niso več predstavljali take nevarnosti, se se začeli zlasti tamkajšnji višji sloji zanimati za njihove noše in način življenja. Foto:
Ko Turki Evropi niso več predstavljali take nevarnosti, se se začeli zlasti tamkajšnji višji sloji zanimati za njihove noše in način življenja. Foto:
Turki so dolgo predstavljali strah in trepet Zahodni Evropi. Foto: EPA

Ob pripravljanju razstave so muzeju delali družbo še Knjižnica Ivana Potrča Ptuj, Zgodovinski arhiv Ptuj, Pokrajinski muzej Koper in Zavičajni muzej Poreštine v Poreču. Na ogled so slike s turškimi motivi in nekateri predmeti iz zbirke, ki je nastala v zadnjih treh desetletjih 17. stoletja za opremo gradu Vurberk, po besedah voditeljice projekta Polone Vidmar pa je namen razstave predstavitev slovenskih in hrvaških zbirk turški javnosti.

Razstavo spremlja tudi katalog v slovenskem, angleškem in turškem jeziku, kjer je za strokovni tekst med drugim poskrbel tudi minister za kulturo Vasko Simoniti. Ta je o projektu povedal, da ne prinaša običajnega likovnega zgodovinopisja, ki bi se ustavljalo zlasti ob vojnah in vladarjih, ampak govorijo dela o medčloveški radovednosti, o zanimanju ljudi za druge ljudi.


Bogata zbirka Vurberškega gradu
Prve povoje je razstava dobila leta 1992, ko so v Pokrajinskem muzeju Ptuj v sodelovanju s strokovnjaki iz Slovenije in Avstrije pripravili razstavo Srečanje z Jutrovim. Ta je prvič širše opozorila na bogastvo zbirke turkerij. Ob razstavi je raziskovalec Maximilian Grothaus dejal, da gre za največjo tovrstno zbirko v Evropi.

Podobe Turkov v treh sklopih
Iz zbirke gradu Vurberk, ki je bil takrat last Kristine Krescencije grofice Herberstein, se je ohranilo 47 slik. Te se tematsko delijo v tri sklope. V prvem najdemo portrete turških, kozaških, poljskih, ruskih in tatarskih knezov, dostojanstvenikov in vojskovodij, ki so odločali o usodi jugovzhodne Evrope in Male Azije v letih med 1656 do 1669. Drugi sklop zajema upodobitve sultana, janičarja, spahija in dam iz osmanskega imperija, v treji pa je mogoče videti kostumske slike predstavnikov tujih in oddaljenih kultur.

"Slike gledalca navdušijo z barvitostjo in razkošjem, upodobitvijo sijajnih tkanin in dragocenega nakita ter težko določljivo mejo med realnim in fantazijskim svetom," je ob delih zbirke povedala Polona Vidmar.