Razstavo so pripravili v Pokrajinskem muzeju Celje. Na ogled pa so postavili s kuhinjami, skladiščnimi prostori in kuhanjem povezani predmeti iz druge polovice 19. in začetka 20. stoletja, časa, ko so bile spremembe v tem delu domov najobsežnejše.
Takrat so namreč v domove začeli prihajati novi energetski viri, kot sta elektrika in plin, v uporabi so bile posode iz aluminija in stekla, kuhinja pa se je posledično začela spreminjati iz zadimljenega črbega prostora v obiskovalcem in kuharicam bolj prijazen del domačije. Predstavljena oprema je odvisna predvsem od socialnega statusa lastnikov.
Še veste, kaj je mentrga?
Obiskovalci si lahko ogledajo tudi proces razvoja pomožnih skladiščnih prostorov - kašče z vsem inventarjem (tesano žitno skrinjo, lonci za mast, modeli za potice itd.) in shrambe s strojčki, ki so se polagoma pričeli uveljavljati v gospodinjstvih. Ponekod na podeželju so v hišo postavili še "mentrgo", ki je bila za pripravo krušnega testa, lahko pa je opravljala tudi funkcijo pomožne mize.
Tudi avtentična gostilnica
Postavitev, ki jo je zasnoval kustos Vladimir Šlibar, obsega več kot 500 predmetov, predstavljen pa je tudi ambientalni primer ene od gostilnic tistega časa. Ob razstavi, ki so jo pomagali pripraviti strokovnjaki Pokrajinskega muzeja Celje, njeno oblikovanje pa je delo umetnice Ksenije Baraga, so pripravili tudi katalog (njegov oblikovalec je Radovan Jenko).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje