Vsaka obsesija ne mine hitro. Svetleči diski Anishy Kapoorja 'mučijo' že vse od leta 1991. Foto: Artscouncil
Vsaka obsesija ne mine hitro. Svetleči diski Anishy Kapoorja 'mučijo' že vse od leta 1991. Foto: Artscouncil
Anish Kapoor: Marsyas
Anish Kapoor poustavrja učinek skrivnostne in nevarne globine, ki pa vendarle tao neustavljivo privlači. Foto: EPA
Anish Kapoor: Cloud Gate
Stekleni 'mehurček' je Anish Kapoor med drugim postavil tudi v Millenium Park v Chicagu. Foto: EPA

V Indiji rojeni britanski umetnik Anish Kapoor izkorišča fantazmatski učinek velikih in preprostih kipov, ki jih postavlja v različne zunanje ambiente, katerih značaj želi z vnosom umetniško manipuliranega tujka preobraziti. Anish Kapoor tokrat spreminja Manhattan. Nasproti Rockefellerjevega centra je postavil svoj Sky Mirror (Ogledalo neba), orjaški disk kovinskega lesketa, katerega premer je 10 metrov. Kapoor pravi, da je želel ustvariti učinek dialoga med diskom in stolpnico.

Ta disk ni prvi
Tokratna intervencija diska v urbano okolje ni prva. Kapoor je svoj prvi disk predstavil že leta 1991. Postavil ga je v Nottingamu. Kapoor, ki diske vedno postavi pod točno določenim kotom, pravi, da vsakič išče zemljepisno točko, s postavitvijo svojega objekta nanjo ustvari poseben dialog med dvema neorganskima objektoma. Tokrat gre torej za pogovor med diskom, ki zaradi nagnjenosti - linija diska in tla tvorijo kot 60 stopinj - izgleda precej nestabilen.

Metle so prepovedan delovni pripomoček
Pred postavitvijo diska so Kapoor in njegovi sodelavci natančno izračunali kot, pod katerim sončni žarki padajo na peto avenijo, ob kateri se zdaj blešči disk. Kapoor namreč ni hotel, da bi žarki kadar koli v dnevu direktno padli na površino diska. Disk zdaj stoji in očividci pravijo, da izgleda, kot da bi lebdel nad tlemi. Zanimiva pridobitev za Manhattan, a Anish Kapoor bo dodobra premislil, preden se bo spet lotil krašenja živahnega predela New Yorka. Dejal je namreč, da se počuti, kot da bi delal v Disneylandu. Vse kipi od nenehnega gibanja teles in vozil, ves čas je hrupno. In ves čas se dviguje prah: "Lahko prosim ne vzdigujete prahu! Več dni smo čistili disk," je Kapoor od njegovega dela skušal odvrniti enega izmed delavcev, ki so mu pomagali postavljati kip in ki je po končanem delu navdušeno pometal okoli nje.

Naslednjič bo le 6 metrov
A Kapoor se bo vendar vrnil v New York. In to prav kmalu. Anish Kapoor, ki so mu njegova gigantska dela leta 1991 prinesla tudi Turnerjevo nagrado, je bil namreč izbran za umetnika, ki bo postavil britanski spomenik v spomin na žrtve terorističnih napadov 11. septembra 2001. Delo z naslovom Unity (Enotnost) bo visoko 6 metrov in bo osrednja točka spominskega vrta na trgu Hanover, ki ga najdemo v bližini območja Ground Zero, kjer sta stala dvojčka Svetovnega trgovinskega centra.