V Silezijskem muzeju v Görlitzu na nemško-poljski meji je vrata odprla retrospetktivna razstava (neliterarnih) del Günterja Grassa. "Neprestano rišem, preneham le takrat, kadar pišem," o svojih izbruhih kreativnosti pove Grass, ki je med letoma 1948 in 1956 v Düsseldorfu in Berlinu grafiko in kiparstvo tudi študiral.
Že leta 1956 je objavil prvo zbirko pesmi, ki jo je sam ilustriral, mednarodno slavo pa mu je prinesel šele roman Pločevinasti boben (1959), prvi korak na poti do Nobelove nagrade za literaturo, ki jo je prejel leta 1999. Kljub vse bolj odmevnemu literarnemu uspehu ni Grass nikoli opustil preostalega umetniškega udejstvovanja, šele pred kratkim pa je začel svoje umetnine pogosteje tudi razstavljati. Leta 2004 je bila tako njegova razstava glinenih in bronastih struktur v Göttingen zelo dobro sprejeta.
Priznanje, ki je razburilo mednarodno javnost
Po "težkem" poletju, ki ga ima za seboj Grass, bi bila razstava lahko prvi korak na dolgi poti do pisateljeve sprave z mednarodno javnostjo. 78-letni pisec je namreč letos javnosti priznal, da je med drugo svetovno vojno služil v oboroženih enotah SS-a. "Zame pa ni bil SS nič strašnega, prej elitna enota, ki so jo poslali na območja, kjer je bilo vroče, in za katero so ljudje govorili, da ima največ izgub," je o videnju vojne skozi oči 17-letnika takrat povedal Grass.
Spravljivo razpoloženi Poljaki
Nemško mesto Görlitz je pobrateno z mestom Zgorzelec na poljski strani meje; skupaj sta Grassa nominirali za nagrado mednarodni most, ki jo podeljujejo ustvarjalcem, ki utrjujejo sosedske odnose med Poljsko in Nemčijo. Vendar pa je pisatelj, da bi se izognil nadaljnjim polemikam, nagrado v višini 2,500 evrov že vnaprej zavrnil. Komite je nato sklenil, da nagrade za leto 2006 sploh ne bo podelil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje