Caravaggio je obe sliki na temo spreobrnjenja svetega Pavla naslikal po naročilu monsignorja Tiberia Cerasija, ki pa s prvo ni bil zadovoljen. Zato je moral Caravaggio naslikati še eno. Foto: EPA
Caravaggio je obe sliki na temo spreobrnjenja svetega Pavla naslikal po naročilu monsignorja Tiberia Cerasija, ki pa s prvo ni bil zadovoljen. Zato je moral Caravaggio naslikati še eno. Foto: EPA
Caravaggio: Spreobrnjenje svetega Pavla
Prvega Caravaggiovega poskusa slikanja spreobrnjenja svetega Pavla si ni bilo mogoče ogledati kar 400 let. Foto: EPA
Fancesco Rutteli
Odkritja restavrirane slike se je udeležil tudi italijanski minister za kulturo Fancesco Rutteli. Foto: EPA

Prvič po 400 letih pa si lahko obe sliki ogledamo na enem mestu. Po dolgotrajnem restavriranju slike, ki je del zbirke Odescalchi, so obe deli razstavili v kapeli Cerasi. Kapelo, ki je del rimske cerkve Santa Maria del Popolo, sicer že od leta 1605 krasi bolj znana različica Caravaggieve interpretacije znamenitega svetopisemskega motiva.



Spoštovanje dominance Carraccijeve slike
Caravaggio je pri delu v kapeli Cerasi upošteval dejstvo, da je osrednja pozornost namenjena Carraccijevi oltarni sliki. Dogajanje na svojih slikah, ki krasita stranske stene, je zato osvetlil z dramatično svetlobo, pri načrtovanju potez človeških likov pa je mislil na to, da bodo verniki slike gledali od strani, in ne frontalno. Ravno zaradi Caravaggiovega upoštevanja dominantnosti Carraccijevega dela vsi trije deli predstavljajo skladno kompozicijo, katere harmonije ne uniči niti različen slog obeh slikarjev.

Slika Pavlovega spreobrnjenja, ki že štiri stoletja visi v kapeli, je bila pravzaprav šele druga izbira. Prvo delo, ki ga je Caravaggio izdelal po naročilu Cerasija, je bila prav slika, ki je sedaj del zbirke Odescalchi. A ta monsignorju in kasnejšemu kardinalu Cerasiju ni bila všeč. Zavrnil jo je, bolj zadovoljen pa je bil z drugim Caravaggiovim poskusom.

Kratka zgodba o Savlu, ki je postal Pavel
Zgodba o Pavlovem spreobrnjenju je ena najbolj znamenitih svetopisemskih zgodb in obenem tudi ena najpomembnejših. Savel (to je bilo njegovo izvirno ime), tedaj še goreči pripadnik judovske vere, se je podal v Damask, da bi izkoreninil tamkajšnjo krščansko skupnost. Na poti ga je presenetil žarek žareče svetlobe in Kristusov glas: "Savel, Savel, zakaj me preganjaš?" Bog je Savla oslepil in poslal v Damask, kjer je Savel spet spregledal. Spoznal pa je svojo zavedenost in sprejel krščansko vero. Kot simbol spreobrnitve je sprejel tudi novo ime Pavel.