Upodobitev Andyja Warhola je Micka Jaggerja samo dodatno potrdila kot lastnika najbolj seksi jezika v rokenrolu. Foto: he Estate and Foundation of Andy Warhol
Upodobitev Andyja Warhola je Micka Jaggerja samo dodatno potrdila kot lastnika najbolj seksi jezika v rokenrolu. Foto: he Estate and Foundation of Andy Warhol
Andy Warhol: The Beatles, 1980
Ko jih je na platno ujel Warhol, Beatli že davno niso bili več le pridni fantje iz Liverpoola, ampak pravcati kulturni fenomen. Foto: The Estate and Foundation of Andy Warhol
Andy Warhol: M. Monroe
Status ikone kot Warholu nesporno pripada tudi Marilyn Monroe, ki jo je umetnik upodobil v več slikarskih in grafičnih različicah, njen lik pa je inspiriral tudi niz drugih likovnih ustvarjalcev tako v ZDA kot v Evropi, od Mimma Rotelle do nekaterih naših umetnikov. Foto: EPA

Dunajska Albertina do februarja naslednjega leta gosti zbirko 60 risb in kolažev utemeljitelja poparta Andya Warhola. V središču razstave so portreti zvezd iz sveta popularne glasbe in filma, med njimi Micka Jaggerja in Michaela Jacksona. Polovica razstavljenih del je javnosti predstavljena prvič.

Na štiri oči z glasbenimi velikani
Obiskovalci razstave v Albertini so vabljeni v Warholovo posebno sobo (Private Viewing Room), kjer jih čakajo Aretha Franklin, Liza Minelli, Charles Aznavour, Rod Steward ter skupini Beatles in Rolling Stones. Warhol si je bil s člani skupine Rolling Stones, predvsem z Mickom Jaggerjem, zelo blizu in je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja naredil tudi več osnutkov za ovitek njihove plošče Love You Live. Trinjast risb za ovitek plošče in portreti pevca Micka Jaggerja sodijo med vrhunce razstave.

Warhol je pri delu uporabil fotografije slavnih oseb, ki jih je s projektorjem projiciral na list papirja na steni. S svinčnikom je nato na papir narisal obris obraza in tako nastale osnutke portretov še dodatno dodelal.

Kritika od znotraj ali zdrava mera (samo)ironije?
V popularni kulturi je imel Warhol (1928-1987) dvojno vlogo. Bil je namreč njen opazovalec in istočasno tudi eden izmed njenih osrednjih igralcev. O prepletanju obeh Warholovih vlog priča tudi kolaž Celebrity Collage iz leta 1978, na katerega je Warhol med obraze zvezdnikov uvrstil tudi svoj avtoportret.

Z upodabljanjem medijskih in drugih popularnih "ikon" se je pravzaprav tudi sam spremenil v svojevrstno ikono, ki simbolizira specifičen pogled na svet ter način produkcije pomenov in vrednot znotraj družbe, opredeljene s potrošniško miselnostjo.

Z blagoslovom Warholovih dedičev
Dunajski muzej Albertina je razstavo postavil v sodelovanju s skladom The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, ki ga je umetnik ustanovil tik pred smrtjo. Polovica razstavljenih risb in kolažev je v lasti sklada, preostala dela pa so prišla iz zasebnih zbirk.