Yann Arthus-Bertrand je posnel tudi dvojčka. Foto: epa
Yann Arthus-Bertrand je posnel tudi dvojčka. Foto: epa
Ko je razstava gostovala v Stockholmu, so ob obletnici napada na dvojčka pred fotografijo polagali rože. Foto: epa

Odprli so namreč razstavo del francoskega fotografa Yanna Arthusa-Bertranda. Zemlja, pogled z neba prinaša 120 fotografij, ki jih je Arthus-Bertrand posnel iz helikopterja, vsako od fotografij pa je opremil z natančnimi podatki o kraju, kjer jo je posnel, in z besedilom fotografov. Tako želi poznejšim generacijam omogočiti, da bodo spremljali spreminjanje krajev po Zemlji.

Opozarjanje na težave, spominjanje lepot
Prav opozarjanje na vprašanja okolja in promoviranje trajnostnega razvoja sta namreč namen razstave, ki si jo je v več kot 70 mestih po svetu ogledalo že okoli 60 milijonov ljudi. V ljubljanskem parku si bo prizore, kot so potovanje kamelje odprave po Sahari, počivanje flamingov na jezeru, vijuganje reke Mara po Keniji in valovanje morja ob francoski obali, mogoče ogledati do 23. junija. Z njimi fotograf opozarja tudi na zmanjševanje biotske raznovrstnosti, onesnaženost pokrajin in ocenaov ter spremenjene podnebne razmere in pomanjkanje vode. Hkrati gledalce opominja, da je svet, ki ga ogrožajo take težave, še vseeno svet čudežev in neizmerne lepote.

Človek, ki je združil fotografe sveta
Projekt snemanja krajev iz zraka poteka od leta 1995, ko se je Yann Arthus-Bertrand snemanja fotografij lotil pod pokroviteljstvom znanstvenega odseka za okolje pri Unescu. Fotografije so na ogled v formatu 120 x 180 cm. A Francoz se je že pred razstavo Zemlja, pogled z neba zanimal za posnetke s ptičje perspektive. K sodelovanju je povabil fotografe z vseh koncev sveta in leta 1991 je nastala Višina, vizualna baza fotografij iz zraka.

Fotograf, ki ga poznajo tudi športni navdušenci
59-letni Yann Arthus-Bertrand je svoje fotografije zbral že v več knjigah, njegova dela pa poznajo tudi športni navdušenci, saj je desetkrat spremljal rally Pariz-Dakar, s fotoaparatom pa je lovil tudi najzanimivejše prizore, ki so potekali na turnirju Roland Garros v Parizu. Ob športnih straneh pa je bilo mogoče njegove fotografije videti tudi v revijah, kot so Paris Match, Geo, Life in National Geographic.