Enodružinska hiša je postala v šestdesetih letih najbolj zaželena oblika bivalnega okolja Slovencev. Na žalost je bilo v tem in naslednih desetletjih  zgrajenih precej nekakovostnih objektov, ki kar kličejo po prenovi. Foto: Trajekt
Enodružinska hiša je postala v šestdesetih letih najbolj zaželena oblika bivalnega okolja Slovencev. Na žalost je bilo v tem in naslednih desetletjih zgrajenih precej nekakovostnih objektov, ki kar kličejo po prenovi. Foto: Trajekt
Rok Klajnšček: Montažna nadomestna hiša Kovač v Čezsoči
Kuratorka razstave Maja Ivanič je poudarila enajst projektov. Foto: Trajekt

Ljubljanska galerija Dessa na ogled postavlja enajst projektov arhitekturne prenove. Razstava 11 x ena prenova je pregled uresničenih prenov tradicionalnih in modernih slovenskih hiš; torej pregled prenov objektov, ki še vedno v veliki meri obvladujejo sanje povprečnega Slovenca o zaželenem načinu življenja.



Vrednost prenove včasih preseže vrednost izvirne arhitekture
Med temi arhitekturnimi podvigi se nekateri po svoji domiselnosti in kakovosti lahko kosajo s stavbami, zgrajenimi po izvirnih arhitekturnih načrtih. Te "presežne" projekte je poiskala Maja Ivanič, ki je načrtovala tokratno postavitev. Na razstavi 11 x ena prenova zasledimo arhitekte Aleša Žnidaršiča, Katjo Žlajpah, Majdo Kregar, Veita Heinichena, Roka Žnidaršiča, Jernejo Fischer Knap, Miloša Florjančiča, Mateja Blenkuša, Roka Klanjščka, Gašperja Zalarja, Dominiko Batista, Tanjo Barle, Aleša Prinčiča, Janeza Bernika, Slavka Krajnca in Giuliana Vascotta.

Razstava v organizaciji arhitekturne galerije Dessa in Zavoda BIG se ozira tudi onkraj slovenskih meja. Zastopani so namreč tudi projekti iz zamejstva. Obenem je to tudi razstava, ki poudarja pomen kulturne dediščine. Dobro premišljena prenova lahko namreč tudi zgodovinski spomenik slovenske stavbarske dediščine prilagodi zahtevam sodobnega človeka.