Foto:
Foto:
Jamie Hewlett
Jamie Hewlett rad v življenje obudi kar najbolj nenavadne stvore.
Tom Dixon
Med naročniki del Toma Dixona so izdelovalci najbolj prestižnih izdelkov.

A vendar Jamie Hewlett ni glasbenik. Hewlett je tisti, ki je ustvaril virtualno podobo trojice. Na podelitvi nagrad, za katero stoji britanski muzej odlikovanja (Design Museum), je Christopher Frayling, rektor in profesor zgodovine kulture na fakulteti Royal College of Art, dejal: "Jamie Hewlett ni le ustvaril osebne mitologije virtualne skupine Gorillaz, ustvaril je tudi dizajn, ki je pred svojim časom; dizajn, kakršnega napoveduje razvoj tehnologije in kulture."

Brez Heweletta ne bi bilo koncertov
Hewlett si je nagrado v vrednosti 25.000 britanskih funtov pravzaprav prislužil z več kot le enim izdelkom. Glasbeno skupino in idejni proizvod Damona Albarna je Jamie Hewlett opremil s podobo vsakega od člano, oblikoval je spletno stran zasedbe, ustvaril animirane filmčke oziroma videospote, ko so se Gorillaz odločili za "fizični" pohod med občinstvo, pa je ustvaril še virtualna bitja, ki poskakujejo po odru.

Tehnično odličnost in izvirnost Hewlettovega dela potrjuje tudi priljubljenost skupine Gorillaz, ki je na trg poslala že dva zelo dobro sprejeta albuma in dokazala, da zal videz ni pogoj za uspeh na tržišču popularne glasbe.

Upanje umre zadnje
Med kandidati za 25.000 funtov se je letos znašel tudi eden najbolj vsestranskih britanskih oblikovalcev Tom Dixon, ki ustvarja podobo podarja pohištvu, nakitu, svetlobnim objektom in tapetam. Edini kolektiv med letošnjimi nominiranci eje oblikovalska ekipa časopisa Guardian, ki je v letu 2005 temeljito preobrazila podobo enega vodilnih britanskih dnevnih časopisov in drugih izdaj družbe Guardian, kar naj bi bil tudi eden od razlogov za rast prodaje omenjenih tiskovin. Tretji "osmoljenec" pa je Cameron Sinclair, soustanovitelj organizacije Architecture for Humanity, ki poskuša razvijati izdelke za ljudi, ki jih prizadanejo različne krize.

Rdeči karton arhitektom in modnim oblikovalcem
Ustanova Design museum naziv britanski oblikovalec leta vsako leto podeli oblikovalcu ali kolektivu oblikovalcev, čigar delo v zadnjem letu je bilo največji prispevek k oblikovalski umetnosti ter ki živi in dela v Veliki Britaniji ali pa je bil v Veliki Britaniji rojen. Design Museum pojem oblikovanja razume kar najbolj široko.

V igro za priznanje se lahko tako uvrstijo oblikovalci notranje opreme, avtov, spletnih strani in raznovrstnih grafik; izločeni pa so arhitekti in modni oblikovalci. Delo letošnjega nagrajenca in drugih treh nominirancev si lahko v Design Museumu ogledate še do 18. junija.