Avtorja se poigravata s sliko in zvokom. Foto: RTV Slo
Avtorja se poigravata s sliko in zvokom. Foto: RTV Slo
Kakšen bi bil občutek stati znotraj računalnika?

Instalacija, ki si jo je mogoče ogledati do 28. maja na Gospodarskem razstavišču, popelje gledalca v temni prostor, kjer skuša najti izvor različnih zvokov, ki ga obdajajo. Ob tem pa s premikom glasove povzroči, da se na robu njegovega vidnega pola za trenutek pojavijo zalebdele zelene slike.

Kot sta povedala avtorja, posebnega prepleta svetlob in zvokov ne morejo zaznati kamere in fotoaparati, ampak lahko učinek ujame le prosto oko. Slike tudi ni mogoče dojeti v smislu gledanja, ampak le kot nekakšno slutnjo podobe.

Pogled v središče tehnologije
Projekt sta avtorja ustvarila s pomočjo zahtevne digitalne tehnologije. Ta omogoča prepletanje sintetičnih zvokov, ki izgovarjajo imena datotek in se skupaj s svetlobo pojavljajo in izginjajo okoli gledalca. To spominja na hitro prenašanje podatkov, ki prav tako izginjajo nekje v temi informacijskih tehnologij. Avtorja sta tako skušala ustvariti občutek, ki bi ga doživeli, če bi stali znotraj tehnologije.

Kdo sta avtorja?
Teo Spiller je svoja spletna umetniška dela razstavljal že na številnih mednarodnih razstavah digitalne in medijske umetnosti, kot sta irski Muzej moderne umetnosti v Dublinu in italijanski paviljon Beneškega bienala 1999. Njegova dela pa najdemo med drugim tudi v Mestni galeriji Ljubljana in Mestnem muzeju v Gyoru. Tadej Komavec je končal študij na fakulteti za računalništvo v Ljubljani.

Več o sejmu Hevreka! si lahko preberete tukaj.