Pri projektu Design Times Square: The Urban Forest Project sodeluje tudi slovenski grafični oblikovalec Radovan Jenko. Do 31. oktobra bo v središču Manhattna med 7. in 8. avenijo na ogled 185 praporjev, od katerih vsak predstavlja drevo ali pa metaforo, ki se je ob misli nanj porodila umetniku.
Drevo, na katerem cveti poezijaRadovan Jenko je v New York poslal poetsko drevo. Tako je označil podobo, v kateri je skušal povezati zamisel drevesa in slovenske poezije. Na platnu so zato tudi odlomki iz slovenskih pesmi. Jenko je na svojo interpretacijo drevesa 'pritrdil' tudi ptice, ki po njegovem mnenju odsevajo občutenje poezije.
Projekt Design Times Square: The Urban Forest Project je zamisel ameriškega instituta za grafično umetnost (American Institute of Graphic Arts), organizacije Times Square Alliance in fundacije Worldstudio, ki so k sodelovanju pri začasni prenovi podobe Times Squara povabili 175 umetnikov z vsega sveta. Ti so dobili le malo navodil. Na Times Square so morali postaviti simulacijo drevesa, torej simulacijo tistega, česar v tem zares živahnem središču New Yorka zares primanjkuje.
Jenko med izbranimi tremi
Končni učinek po sodbi newyorških novinarjev ni tako zelo veličasten, kot bi lahko slutili ob prebiranju napovedi, da bo na Times Squaru postavljenih nekaj manj kot 200 umetniških projektov. Razlog za to naj bi menda bil tudi v tem, da pri akciji sodeluje več oblikovalcev kot pravih umetnikov, zato številna dela spominjajo na jezik oglaševanja, ki ga je na Times Squaru pravzaprav čutiti ves čas. Med deli, ki so najbolj prijetno presenetila, pa so tudi Američani poudarili drevo Radovana Jenka, ki so ga skupaj z deli Tamara Cohena in Lawrencea Weinerja izpostavili kot zelo provokativno in domiselno.
Pobuda Design Times Square: The Urban Forest Project ima tudi dobrodelno razsežnost. Ko bodo 31. oktobra praporje sneli, jih bodo preoblikovali v torbe in jih prodali. Denar bo namenjen šolskim programom vizualnih umetnikov.
Skoraj 30 let dela Radovana Jenka
Radovan Jenko je vse od konca sedemdesetih eden vodilnih slovenskih grafičnih oblikovalcev. Leta 1955 v Celju rojeni umetnik je diplomiral na varšavski akademiji umetnosti, od leta 1991 pa poučuje na ljubljanski likovni akademiji. Za svoje delo je prejel že več nagrad, med katerimi sta tudi nagrada Prešernovega sklada in priznanje zlata ptica. Letos smo si v Cankarjevem domu lahko ogledali tudi pregledno razstavo del, ki jih je Jenko ustvaril od leta 1979 pa do danes. Razstava je poudarila slogovno posebnost Jenkovih grafik; to je namenjanje velike vloge risbi in sliki v plakatu, ki tako ohranja stik z osebnim umetnikovim izrazom, in ni le računalniški produkt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje