Foto:
Foto:
Joseph Beuys je menil, da se ljudje zavedo lepote okoli sebe, šele ko so soočeni z grdimi podobami.

V Stuttgartu bodo naprodaj dela iz zasebne zbirke nemškega zbiratelja umetnin Güntherja Ulbritcha, predelani zvitki filma Molk švedskega režiserja Ingmarja Bergmana, eden izmed znamenitih Beuysovih zabojev iz cinka in več del iz Beysovega zgodnjega ustvarjalnega obdobja.


Tišina, zaprta za večnost
Verjetno najbolj nenavadna Beuysova dela, ki se bodo znašla na aprilski dražbi , so predelane nemške različice Ingmarjevega filma Molk. Beuys je kolute filma odelal s cinkovo "kopeljo", tako da jih ni bilo več mogoče uporabiti za prvoten namen. Po besedah umetniškega kritika Dierka Stemmlerja je Beuys tako molk oziroma tišino neprodušno zaprl, da je nikoli več ne bi mogel uničiti niti najmanjši drobec hrupa.

Obdelani filmski trakovi so le del Beuysovega opusa, ki podaja idejo tišine in antilepote, kot sredstev, ki najbolje obudita občutek hrupa in lepote v opazovalcu. Šele ob sprejemanju grdega in tihega, nmreč prejemnik umetniških impulzov postane pozoren na lepoto in zvoke, ki ga obdajajo.

Z umetnostjo do nove družbe
Joseph Beuys velja za ključnega nemškega umetnika po koncu 2. svetovne vojne. Uveljavil se je kot začetnik umetniške smeri konceptualna umetnost, svoje delo pa je opredelil kot družbeno skulpturo, ki teži k družbeni preobrazbi.