Foto:
Foto:
Kako čutimo vplive totalitarizmov danes?
Smo že presegli skrajnosti vojne?

Razstavo so podnaslovili Čezmejno soočenje nacionalnih sovražnikov, totalitarnih ideologij in partijskih diktatur na primeru Slovenije in avstrijske Koroške. V predstavitvi razstave so zapisali, da je postavitev rezultat kritične obravnave te tematike, ki so jo izvedli avstrijski in slovenski raziskovalci, pedagogi ter muzealci.

Razstava preizprašuje strukture in dejavnike, ki so pomagali pri vzpostavitvi totalitarnih režimov na območju Slovenije in avstrijske Koroške, celoten projekt pa obsega razstavo, knjigo in pa predstavitev na svetovnem spletu.

Vrsta tematskih sklopov
Slovenska 'stran' razstave obsega razdelke Jezik sovraštva, komunistična partija, okupacija, Vojna in revolucija v Sloveniji, grozote vojne, Vojna po vojni in Pozaba in spomin, s koroške strani pa je postavitev razdeljena na naslednje tematske sklope: Jezik sovraštva, NSDAP, Priključitev, Uprizoritev vsakdana v nacionalsocialističnem režimu, Preganjanje, vojna in nasilje, Vojna po vojni in Spominska kultura.

Še vedno se čutijo vplivi ...
Razstava Med kljukastim križem in rdečo zvezdo opozarja na sedanje vplive totalitarnih miselnosti, ki se še vedno pojavljajo tudi v sodobnih političnih razpravah. Slovenija in Avstrija sta doživeli komunistična in fašistična nasilja, katerih zgodovinske, psihološke in dnevnopolitične sledi in prizadetosti občutimo še danes, dodajajo ustvarjalci projekta.

Ljubljana je šesta postaja
Avtorja projekta sta Jože Dežman in Alfred Elste, njuni glavni sodelavci pa so bili Marjan Linasi, Michael Koschat, Hanzi Filipič in Mateja Vindiš. Postavitev si bo v Ljubljani mogoče ogledati do 15. 4., videli pa so jo že v Slovenj Gradcu, Kranju, Mariboru, Beljaku in Celovcu.