Razstavišče 360 - je asociacija na spovednico namerna - je doma nekje med Velenjem, Mariborom in Celovcem. Foto: RTV SLO
Razstavišče 360 - je asociacija na spovednico namerna - je doma nekje med Velenjem, Mariborom in Celovcem. Foto: RTV SLO
Lea Lugarič
Lea Lugarič nam v svojih delih ne posreduje realistične upodobitve sveta, temveč si prizadeva, da bi z njimi prevarala opazovalčevo oko. Zato njene slike niso podobne običajnim fotografijam, temveč delujejo na prav poseben način. Gre ji za obliko in predvsem za njeno učinkovanje. Sama pravi, da jo zanima tisto, kar ni v središču, kar dozdevno ni zanimivo.

V Velenju se predstavlja vseh sedem umetnikov, ki so sodelovali pri projektu Razstavišče 360/ Ausstellung 360 s ciljem, da bi vzpostavili kulturno vez med mladimi umetniki in širšim regionalnim okoljem v treh evropskih mestih, Velenju, Mariboru ter v avstrijskem Celovcu.

Na ogled so dela Škofjeločana Mateja Koširja, Celjanke Nataše Krhen, Mariborčanov Iztoka Maroha, Lucijana Jošta in Domna Rupnika ter celovških ustvarjalcev Lee Lugarič in Mirka Malleja. Vsi izbranci so se v sklopu čezmejnega projekta predstavili na skupno 18 razstavah v zgoraj naštetih treh mestih.

Samosvoje avtorske poetike
Iztok Maroh pri ustvarjanju raziskuje medsebojne vplive med področjem keramike, kiparskim objektom, skulpturo in instalacijo; zanima ga napetost med prostorom, objektom in pozicijo gledalca. Kreativni dvojec Domna Rupnika in Lucijana Jošta se posveča sobivanju in soodvisnosti svetov, tako realno-urbanih kot virtualno-kibernetičnih. Slovensko peterico dopolnjujeta še dva mlada ustvarjalca s specifičnim avtorskim pečatom Matej Košir in kiparka Nataša Krhen.

Avstrijska gosta
Mirko Malle raziskuje skrivnosti umetniškega ustvarjanja v raznih grafičnih tehnikah. V ospredje postavlja risbo, ki je svobodna, vanjo vključuje manjše detajle in humorne vložke in se s tem približuje tehniki stripa. Mlada celovška ustvarjalka Lea Lugarič za svoj umetniški izraz uporablja fotografijo.

Pomembna gonilna sila projektov posameznih umetnikov je bil tudi kustos, ki je poskrbel za vsebino razstave in pripravil kritiko avtorjevih del. Pri projektu so v tej vlogi sodelovali Nevenka Šivavec, Nataša Tajnik, Uroš Potočnik, Hana Repše, Petra Kapš, Andrej Hočevar, Karl Vouk in Wolfgang Vogg.