Dela za razstavo je ustvarilo 81 slikarjev z vsega sveta. Foto: EPA
Dela za razstavo je ustvarilo 81 slikarjev z vsega sveta. Foto: EPA
Koledar za leto 2007
Invalidni slikarji med drugim ustvarjajo koledarje, voščilnice, darilne kartice in namizne etikete. Foto: Založba UNSU

Dopoldan sta bili najprej organizirani likovna delavnica in demonstracija slikanja z usti ali nogami, minster za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič pa je zvečer odprl razstavo 160 liovnih del, ki jih je ustvarilo 81 slikarjev z vsega sveta, od tega 11 iz Slovenije.

Razstava je del del prireditev, ki potekajo ob 50-letnici delovanja Mednarodnega združenja slikarjev, ki slikajo z usti ali nogami. Združenje svojim članom pomaga s štipendijami, jih predstavlja doma in po svetu ter zanje organizira dodatno likovno izobraževanje. Mednarodno organizacijo, katere člani so lahko le invalidi, vodi šestčlanski odbor predstavnikov invalidnih slikarjev. Trenutno organizacija deluje pod vodstvom predsednika Erosa Bonaminija, ki se je tudi udeležil odprtja razstave v Ljubljani.

Vsega ne morejo opraviti sami
Promocija in trženje del, ki jih ustvarijo invalidni slikarji, sta v rokah strokovnjakov v založbah, ki jih izbere združenje. Take založbe delujejo v 45 državah po svetu; v Sloveniji interese invalidnih slikarjev, ki zaradi fizične prizadetosti ne morejo sami tržiti svojih del, zastopa Založba UNSU. Njena direktorica Klara Soos je pojasnila, da je njihova naloga ob že omenjenih vzdrževanje stikov z umetniki v Sloveniji, prirejanje slikarskih delavnic in razstav ter iskanje novih talentov.

Pomilovanja ne potrebujejo
"Bistvo 50-letnega dela Mednarodnega združenja slikarjev, ki rišejo z usti ali nogami, je, da daje svojim članom možnost za umetniški razcvet, obenem pa jim zagotavlja materialno neodvisnost in svobodo. Kajti invalidni umetniki ne potrebujejo pomilovanja, temveč spoštovanje njihovega dela in njihovega življenja," je zapisala Soosova.