Henri Rousseau: Sanje, 1910. Foto:
Henri Rousseau: Sanje, 1910. Foto:
Henri Rousseau: Avtoportret.

Razstavo so poimenovali Džungle v Parizu, na njej pa bodo razstavljena dela iz Moskve, Tokia in številnih drugih evropskih in ameriških umetniških centrov. Tako bo v britanski prestolnici mogoče videti zlasti dela, ki jih je umetnik naslikal od leta 1905 do svoje smrti leta 1910. Med njimi so Lačni lev napada antilopo (1905), Tropski gozd z opicami (1910), Konj, ki ga je napadel jaguar (1910) in Sanje (1910), prav tako pa bo razstavljeno prvo platno z motivom džungle Tropsko neurje, ki jo je slikar dokončal že leta 1891.

Razstava tega predstavnika naivnega slikarstva bo vsebovala tako alegorična dela kot krajine iz Pariza in njegove okolice, videti pa bo mogoče tudi portrete, med katerimi velja ometniti zlasti avtoportret iz leta 1890.

Naivna umetnost in napoved nadrealizma
Henri Rousseau, ki se je rodil leta 1844 v Lavalu v severni Franciji, umrl pa leta 1910, se je sprva posvečal zlasti motivu džungle in živali v njej. Predloge za svoje zveri je domnevno našel na fotografijah in v skicirki svoje hčere, te pa je nato pospremil z izrazitimi barvami in jasno linijo. Zanj je značilno postopno nanašanje barv - najprej modrih odtenkov, nato zelenih in tako dalje - ter slikanje od zgornjega do spodnjega dela platna.

V svoja dela je s pomočjo prepletanja opazovanj in fantazije vnesel neko sanjsko atmosfero in za svoj čas prinesel precej samosvoj slog, ki ga zaznamujemo z imenom naivno slikarstvo, svojega predhodnika pa so v njem videli tudi nekateri nadrealistični slikarji.